Fotbalisté bojují o olympijské hry
Dvanáct let se český fotbal nepodíval na olympijské hry. Naposledy se na ně probojoval v roce 2000, kdy hry hostilo australské Sydney. Nyní přichází další šance v podobě mistrovství Evropy do 21 let v Dánsku, turnaj je totiž zároveň olympijskou kvalifikací.
Tým trenéra Jakuba Dovalila ve skupině B poměří síly s Ukrajinou, Anglií a Španělskem.
Na olympijské hry do Londýna se probojují celkově čtyři evropské týmy, přičemž Anglie, která hry pořádá, už má účast jistou – na ostatní týmy tedy zbývají pouze tři místa. To poněkud dramatizuje celou situaci.
Pokud se totiž Anglii podaří postoupit ze skupiny do semifinále mistrovství Evropy, budou už po odehrání skupin známi všichni čtyři účastníci her – tedy všichni semifinalisté (tři plus Anglie). Pokud by ale Angličané naši skupinu nezvládli a nepostoupili, situace bude napínavá až do konce. Poražené semifinalisty by totiž za této situace čekal 25. června duel o zbylé místo na londýnských hrách. Postupovali by oba finalisté, lepší z duelu o třetí místo a Anglie, byť by ve skupině skončila třeba poslední, bez bodu.
Česká skupina má přívlastek „skupina smrti“, přesto jsou Češi, kteří prošli kvalifikací na turnaj bez ztráty kytičky, hojně považováni za favority. „Trochu mě to straší, role favoritů českému fotbalu nikdy neseděla,“ prohlašuje kouč Dovalil. „Proto na hráče působíme v tom smyslu, že se favority necítíme. K soupeřům přistoupíme s pokorou. Bereme to tak, že favoritem skupiny není nikdo,“ zdůrazňuje. „Ale pokud bychom ze skupiny nepostoupili, za neúspěch byl to bral,“ připojuje Dovalil.
Kouč Jakub Dovalil si nedávno vyzkoušel maketu anglické budky.
Za rok by určitě rád volal z opravdové londýnské. Foto: Václav Mudra.
Ukrajina na úvod
Klíčový bude vstup do turnaje, ten čeká Dovalilova lvíčata v neděli proti Ukrajině. „V tuto chvíli je to nejtěžší soupeř, protože jde o první zápas a od něj se všechno odvine. Ukrajina má lepší útok než obranu, v týmu je po čtyřech hráčích z Dynama Kyjev a ze Šachťaru Doněck, kteří pravidelně hrají,“ vyjmenovává Dovalil.
Potom český tým prověří mladí Španělé, tedy hráči ze země úřadujících seniorských mistrů světa a Evropy. „Jednadvacítka je jako španělské áčko. Podrží si míč, dávají si krátké přihrávky, umějí přenášet hru, jsou výborní jeden na jednoho. Mají plno individualit, ale pokud se nespojí v tým, tak můžeme mít navrch my,“ vidí kouč slabinu v kádru z Pyrenejského poloostrova.
Na závěr skupiny potom přijde Anglie. „Přiznám, že je pro nás trochu neznámá. Ale než se utkáme, uvidíme Angličany dvakrát v zápase proti Španělsku a Ukrajině. V týmu mají hodně fotbalistů z Premier League, nebude to nic lehkého,“ tuší trenér.
Dostali olympijské kravaty
V úterý, tedy dva dny před odletem do dějiště šampionátu, navštívili česká lvíčata v hotelu Praha zástupci Českého olympijského výboru v čele s jeho předsedou Milanem Jiráskem. „Popřáli jsme klukům, aby se jim zadařilo, slíbili jsme jim, že se na ně přijedeme podívat na zápas s Anglií. A abychom je trochu nažhavili, věnovali jsme jim olympijské kravaty,“ popisuje setkání místopředseda Českého olympijského výboru František Dvořák.
Během setkání prý cítil, že touha probojovat se na olympijské hry do Londýna je mezi hráči obrovská. „Jsou hodně namotivovaní, strašně moc chtějí na olympijských hrách startovat,“ potvrzuje Dvořák.
Jaké šance vidí na to, že se český fotbal opět po dvanácti letech podívá na největší sportovní svátek? „Taková šance už tady dlouho nebyla, věřím, že to dobře dopadne. Tým je výborná parta, připomíná mi tehdejší mužstvo s Čechem a Barošem, které válčilo o olympijské hry v Sydney,“ poukazuje Dvořák na poslední českou fotbalovou účast pod vlajkou s pěti kruhy. „Ve skupině to samozřejmě nebude nic jednoduchého, situaci trochu komplikuje Anglie, která má účast jistou coby pořadatel her. Ale já jsem optimista,“ říká přesvědčeně.
Soupeři Česka ve skupině B na ME do 21 let:
12. 6. 2011 - UKRAJINA, 17:35
15. 6. 2011 - ŠPANĚLSKO, 17:40
19. 6. 2011 - ANGLIE, 20:25
Všechny zápasy vysílá přímým přenosem ČT4.