Fofr, který baví nejen skialpinisty. Sprint vyhlíží olympijské hry 2026

Milán a Cortina 2026
Milán a Cortina 2026
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Tenhle sprint rozhodně baví. Jen pár intenzivních minut, které fanoušky skialpinismu doslova pohltí. Novou olympijskou disciplínu, jež si svou velkou premiéru odbude na zimních hrách 2026, letos otestovali také mladí sportovci na zimním Evropském olympijském festivalu mládeže. „Sprint trvá tři až čtyři minuty a je nejkratší ze čtyř disciplín ve skialpinismu,“ popsala Eva Matějovičová, mladá skialpinistka si z mládežnického kláni dovezla bronz.

Jak ale takový sprint vypadá? A co vlastně přesně budete moct sledovat na olympijských hrách v Itálii za tři roky? Na lyžích se s nasazenými stoupacími pásy startuje takřka na rovině. V kvalifikaci jednotlivě, ve vyřazovacích bojích po šesticích, což se v technických pasážích neobejde bez kolizí. „Na začátku stoupání musí závodníci projít kolem tzv. diamantů ve tvaru kosočtverce vytyčených páskami, které určují trasu.

V prvním depu sundají závodníci lyže a s obdivuhodnou rychlostí a precizností je připevní na batoh, který je k tomu speciálně navržen. Následuje strmý úsek vzhůru na botách, který vyběhnou po sněhových schodech, znovu lyže nasadí a pokračují dál kopcem k poslednímu vrcholovému depu“ - popisuje vedoucí výpravy Miroslav Duch.

Tradiční skialpinismus je úžasná věc, nicméně po mediální stránce hrozně těžko přenositelný. A tak vznikl sprint.

Než se však vrhnou z kopce dolů, musí lyžaři co nejrychleji sundat pásy z lyží, přepnout boty a vázání z chůze do sjezdu. „Ve sjezdu je postavený obří slalom, k tomu navíc zdoláváme skokánky. Je to hodně i o technice, člověk to musí docela umět a být si v tom jistý,“ uvažovala Matějovičová.

Ve skialpinovém sprintu se kloubí technika, síla i rychlost. „Skialpinisti musejí umět dát lyže na batoh, běžet po schodech, sundat lyže z batohu. Je to všechno velmi fyzické náročné a jde o vteřiny. V průběhu sprintu nastoupají 60 až 70 výškových metrů,“ poodhalil Duch. V závěru čeká závodníky ještě pár metrů stoupání. „Platí pravidlo, že do cíle vždy musíte dobruslit do mírného kopce.“

Sprint je jedna ze čtyř soutěžních disciplín skialpinismu. „Tradiční skialpinismus je úžasná věc, nicméně po mediální stránce hrozně těžko přenositelný. Diváci a média nemohou vidět celý závod, jak by si představovali, proto se hledala cesta, jak skialpinismus do olympijského sportu dostat. Nakonec vznikl sprint,“ vysvětlil Duch. „Je krátký a rychlý, každého tenhle fofr pobaví.“

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Marmotta Trophy (@marmottatrophy)

Na olympijských hrách v italském Miláně a Cortině d'Ampezzo 2026 změří síly 48 skialpinistů, 24 žen a 24 mužů, a to právě ve sprintu a smíšené štafetě. „Bude to krásný zážitek,“ ujistila Matějovičová.

líbil se ti článek?