Embargo i karanténa. Proč orientační běžci nesmějí do města?

Světové hry 2022
Světové hry 2022
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na trati naštěstí hady nepotkali, i když při čtvrtečním tréninku byli v lesích nedaleko Birminghamu k vidění. „Ale organizátoři nám připravili špek do karantény. Byli jsme před startem zavření v místním přírodovědném muzeu, kde byl v teráriu lokální had, na kterého jsme se všichni s obavami chodili dívat,“ líčil orientační běžec Vojtěch Král.

V krátkém závodu na Světových hrách v přírodním parku doběhl třináctý, Tomáš Křivda skončil desátý. „Bylo to strašně náročné. V první půlce závodu všechno odsýpalo, jak by mělo, ale pak byl kvůli velkému vedru problém zůstat koncentrovaný, takže se začaly hromadit menší chybičky, které mě zpětně mrzí. Ale ze dvou závodů jedna medaile a jedna desítka – naprostá spokojenost,“ říkal bronzový medailista ze sprintu.

V úmorném vedru trpěla i Tereza Janošíková, která doběhla devátá. „Asi je znát, že jsem se připravovala na sprinty. Nevyvarovala jsem se velké chyby. Ale závod byl krásný, hada jsem nepotkala, ještě žiju,“ řekla stříbrná medailistka ze sprintu.

Co to jsou SVĚTOVÉ HRY? 👀 Seznam se! 👌🏻
(1:50)

Další naděje upíná s celým týmem k nedělní štafetě, která se opět poběží ve městě. Což znamená, že se orientační běžci musejí částem Birminghamu, kde se bude závodit, obloukem vyhýbat. Mohou se sice připravovat podle on-line map, ale vstup do centra mají zakázaný.

„Říkáme tomu embargo a funguje to právě tak, že závodíme v předem neznámém terénu, aby všichni měli rovné podmínky. Můžeme vše nastudovat z mapových podkladů, ale nesmíme tam fyzicky vstoupit,“ dodal Tomáš Křivda.

Centrum města mohou orientační běžce zkoumat z dostupných fotografií a díky moderním technologiím si mohou ulice procházet aspoň virtuálně. „Strávíme tím i desítky hodin, snažíme se odhalit záludnosti,“ dodal Křivda. „Ale třeba při sprintu to nebylo tak jednoduché, protože jsme závodili v areálu univerzity, kde pohledy na ulice v mapách nejsou. To si člověk projde letecké snímky nebo dostupné fotky a snaží se udělat si obrázek.“

Na štafetu se Křivda těší. „Bude to hodně rychlé, oproti sprintu kontaktní. Budeme běhat po kupě s dalšími týmy, je to atraktivní pro diváky,“ mínil. Vojtěch Král dodával: „Fanděte nám, budeme bojovat.“

V sílu české čtveřice věří i Tereza Janošíková. „Zítra se vyždímám. Bude tam hodně českých fanoušků. Bude to fajn. Doufám, že se dá do kupy Denisa Kosová, která si poranila kotník, a bude moct nastoupit v tom nejlepším. Silný tým máme. Doufám, že všichni budeme schopní prodat, co v nás je, a ukážeme to nejlepší.“

líbil se ti článek?