Czech Team pojede na Světové hry pro medaile

Světové hry 2017
Světové hry 2017
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

S několika šancemi na medaile pojedou čeští sportovci na jubilejní desáté Světové hry, které bude od 21. do 30. července hostit polská Vratislav. Výprava pod hlavičkou Českého olympijského týmu čítá 65 reprezentantů. Česká republika historicky vybojovala na Světových hrách 40 cenných kovů, z toho devět zlatých, z posledních her v kolumbijském Cali před čtyřmi lety si přivezla dvě stříbra a bronz. Premiéru s českou účastí budou mít tentokrát florbal a bojové umění muaythai.

Na cenný kov, dokonce ten nejcennější, myslí in-line hokejisté, kteří byli před čtyřmi lety třetí, o medaili chtějí bojovat také florbalisté, kteří mají ve skupině i silné Finy, úřadující mistry světa. V druhé, silnější skupině je také největší favorit Švédsko. Český tým se ale chce ukázat i proto, že příští rok je mistrovství světa v České republice.

Obhajovat stříbrnou medaili z Cali bude tanečník Jakub Mazůch, tentokrát ale s novou partnerkou Terezou Vodičkovou. Dosavadní Mazůchova partnerka Michaela Gatěková, účastnice populární televizní soutěže Star Dance, je jejich trenérkou. Tři roky nesoutěžil, pracoval jako kouč, ale se svou svěřenkyní Vodičkovou se dali profesně dohromady kvůli Světovým hrám. Ambice mají nejvyšší, vždyť Mazůchovi se před čtyřmi lety v Cali dostalo potlesku fanoušků vestoje. „Doteď mám husí kůži, když si na to vzpomenu. Takže bychom to rádi zopakovali. Myslíme si, že by to mohlo být dobré. Máme medailové cíle,“ řekl tanečník salsy.

Oporou týmu je i Jakub Jarolím, který bude soutěžit v plavání s ploutvemi na 100 metrů kraul a v této disciplíně loni vytvořil světový rekord. Z mistrovství světa z roku 2013 má titul, o dva roky později byl na světovém šampionátu třetí. Minulý týden se vrátil z mistrovství Evropy právě z Vratislavi, kde obsadil čtvrté místo. „Bylo dobré si ten bazén osahat. Je nový, rychlý a vyhovuje mi,“ řekl Jarolím. „Mám ještě týden na to vyladit formu, takže věřím, že by to mohlo na medaili klapnout,“ prohlásil. Světovým rekordmanem už ale dvaadvacetiletý plavec není. „Rusové posunuli rekord hodně daleko, teď je nad mé síly, jsem realista,“ dodal.

Medailové šance budou mít také lukostřelkyně Martina Macková, veslaři na trenažérech Petr Ouředníček a Pavlína Žižková či smíšená štafeta orientačních běžců. Kickboxerům stačí k úspěchu jedno vítězství, neboť světových her se účastní nejlepších osm závodníků světa. Na stupně vítězů by mohli vystoupat také zástupci leteckých sportů, ať už v letecké akrobacii či parašutismu, či vodní lyžaři a zejména na Floridě žijící Adam Sedlmajer.

Pro některá sportovní odvětví jsou Světové hry velkým krokem k tomu, aby mohly pomýšlet na olympijské hry. V programu letošních Světových her je také sportovní lezení a karate a právě tyto dva sporty budou už v Tokiu 2020. Neoficiálně se akci mezi sportovci přezdívá olympiáda neolympijských sportů.

I proto chce Český olympijský výbor jako organizátor akce poskytnout reprezentantům co nejlepší podmínky pro účast. Tým bude mít jednotné oblečení a režim na místě bude po vzoru olympijských her včetně Českého domu na lodi Tumska v centru města. V něm bude štáb výpravy a lékařské zabezpečení, ale má se stát zejména místem k setkávání členů výpravy a oslav úspěchů.

„Rádi bychom, aby se všichni členové výpravy cítili součástí týmu. Být členem Czech Teamu je přáním každého sportovce a my jim to umožníme. Pokusíme se všem vytvořit ty nejlepší možné „olympijské“ podmínky, aby měli co největší šanci na medaili,“ řekl místopředseda ČOV Filip Šuman, zodpovědný za Světové hry. Šéfem mise je Martin Doktor, který je vedoucím výprav i na olympijských hrách.

Ze Světových her bude florbalové zápasy českého týmu a taneční soutěže vysílat v přímém přenosu Česká televize, která chystá i každodenní shrnutí, reportáže a přímé vstupy z místa.

Světové hry 2017

  • 3251 sportovců ze 111 zemí světa
  • Nejpočetnější výpravu mají Poláci (218), na dalších místech jsou Francie (193) a Itálie (167). Česká republika má 67 reprezentantů.
  • Na programu je 31 oficiálních sportů a čtyři ukázkové.
  • Dvouhodinové slavnostního zahájení bude 20. července na Wroclaw Stadium na třech pódiích za účasti 400 účinkujících a prezidenta Mezinárodního olympijského výboru Thomase Bacha.
  • Česká republika má v historii 40 cenných kovů, z toho devět zlatých. Na posledních hrách v kolumbijském Cali před čtyřmi lety vybojovala dvě stříbra a bronz..

Více informací naleznete na www.olympic.cz/wroclaw2017.

Oficiální Team Guide ke stažení najdete zde.

Sledujte Český olympijský tým na Facebooku, Instagramu, Twitteru nebo Youtube.

líbil se ti článek?