Chceme o vás vědět! Posílejte návrhy činů fair play z profesionálních i amatérských soutěží

Fair Play
Fair Play
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Fair play není jednorázová záležitost, fair play musíte žít. „Ano, je to vlastně životní styl,“ říká Šárka Strachová, předsedkyně Českého klubu fair play při Českém olympijském výboru a někdejší mistryně světa i bronzová olympijská medailistka v alpském lyžování. „Buď žiju fair play, chovám se tak, nebo ne. Je to životní postoj, filozofie. Nemůžete oddělit, že se na sportovištích chováte fair play, ale v životě už ne.“

Český klub fair play pravidelně činy fair play oceňuje. „Je proto pro nás důležité, aby lidé věděli, že se něco takového děje. Každý totiž může poslat návrh na ocenění,“ líčí Strachová. „Může to být kamarád, známý, nějaký sportovec, kterého viděli v televizi, nebo i on sám.  V amatérské i profesionální soutěži.“

Příběhy lidé mohou posílat na adresu Českého olympijského výboru poštou nebo na email fairplay@olympic.cz. „Nebo klidně i na můj email strachova@olympic.cz. Budu moc ráda za jakýkoliv podnět. Hlavně v amatérských soutěžích. Protože ty se bohužel během covidu utlumily a na nich navíc nebývají novináři. Jde o to, abychom se dozvídali i o těch běžných činech na amatérské úrovni. Většinou jsou to krásné a inspirativní příběhy,“ vysvětluje Strachová.

Jsem přesvědčená, že když někdo docílí úspěchu nečestnou cestou, dřív nebo později se mu to vrátí. I když třeba v ten konkrétní den vyhraje.

Strachová nyní své úsilí napnula i směrem k dětem. „Je potřeba, aby tento životní postoj znaly už od malička. Chci právě dětem myšlenky fair play co nejvíc přiblížit,“ poodhaluje své plány. „Jako klub jsme partneři nejrůznějších akcí, ať je to olympijský festival nebo třeba olympijský víceboj, kde máme ideální prostor pro jejich vzdělávání a děti také za jejich činy fair play oceňujeme."  

Ve spolupráci s ilustrátorem Lukášem Urbánkem také vznikla kniha, která dětem přibližuje desatero fair play. „Jde o deset komiksových příběhů, každý na jedno pravidlo. Hravou formou ukazujeme, jak zásady fair play aplikovat v každodenních činnostech.“

V každé kapitole vystupuje olympijský medailista. „Ale v jiné než ve své roli. Je tam třeba plavčík Prskavec, jezevčík Krpálek, paní, která prodává u stánku a jmenuje se Strachová, tělocvikář Lendl,“ popisuje Strachová. „Rádi bychom, aby se tato kniha dostala do škol.“

TOP: 5 fair play příběhů
(4:00)

A co dělá opravdového šampiona šampionem?
„Můžu být dravá, úspěšná a vyhrávat, ale zároveň ctím prvky fair play. Není to buď, anebo. I ten nejlepší šampion může zachovávat principy fair play,“ ujišťuje Strachová. „Jsem přesvědčená, že když někdo docílí úspěchu nečestnou cestou, dřív nebo později se mu to vrátí. I když třeba v ten konkrétní den vyhraje.“

líbil se ti článek?