Cestovatel Přindiš si zamiloval Asii kvůli jídlu i kultuře, na Tchaj-wanu ho zastihl tajfun

Rio 2016
Rio 2016
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

​Po sezoně pravidelně sbalí kufry a na dva tři týdny odjíždí do exotiky za dobrodružstvím. Vodní slalomář Vít Přindiš, dvojnásobný mistr Evropy, už procestoval Ameriku, Japonsko nebo Austrálii. „Užívám si volnosti, za pár let na to nebude čas,“ říká.

Tak trochu „cestuje“ i v Olympijském parku Rio-Lipno, kde se proměnil v moderátora youtube kanálu Českého olympijského týmu – objíždí sportoviště, zpovídá sportovce nebo třeba soutěží na paddleboardech.

„Nevěděl jsem, že se ze mě stane takový exhibicionista,“ směje se. „Ale každý den je to úplně jiné. Poznal jsem mraky lidí nebo se podíval na spoustu skvělých míst.“

Zapadá i tohle do role Vítka Přindiše, cestovatele?
Jo, zážitků mám taky dost. Jen tady nepoznám cizí kultury a neochutnám třeba místní jídlo. V tomhle mě hrozně uchvátila Asie. Baví mě objevovat zcela odlišné země a trochu přičichnout k mentalitě místních lidí, což v Evropě úplně nejde.

A to by člověk řekl, že musíte mít během sezony cestování až po krk.
Hodně sportovců tvrdí, že si o volnu raději odpočine doma. Já se domů taky strašně rád vracím, ale něco mi říká, že až přijdou povinnosti, tak budu doma pořád a na nic ostatního nebude čas. Užívám si zkrátka toho, že teď můžu a nemám žádné závazky.

Jaký typ cestovatele jste?
Snažím se ušetřit co nejvíc peněz, takže přespávám v hostelech a kupuji co nejlevnější letenky. Z vlastní zkušenosti vím, že nemá cenu zbytečně utrácet tisíce. Na Tchaj-wanu jsem bydlel v hostelech za tři až pět stovek na noc a naprosto mi to stačilo. Navíc se člověk seznámí s ostatními turisty, což jsou většinou hrozně fajn lidi.

Jste i „lovec“ levných letenek?
Odebírám na Facebooku několik stránek, ale většinou to nestíhám sledovat, takže se bohužel málokdy trefím do nějaké super akce. Většinou si vymyslím, kam bych chtěl letět, a hned to přes internet beru.

Takže týdenní dovolená v turistických destinacích asi není nic pro vás, že?
Jasně, že jsem byl třeba v Paříži, New Yorku a tak. Ale stačí mi jednou, nemusím se tam vracet. O dost víc mě baví odletět někam daleko, cestovat dva tři týdny v jedné zemi. Většinou si koupím průvodce a bavím se s místními, kteří mi nějaká místa doporučují.

Máte parťáka?
Často někam lítáme s kamarádem, teď se spolu třeba chystáme do Vietnamu. Na Tchaj-wanu jsem byl sám, což byla zajímavá zkušenost. Na druhou stranu ale nemůžu s nikým hned sdílet zážitky, takže příště už radši ve dvou.

Anglicky se domluvíte?
Ale jo, celkem v pohodě. Jen škoda, že to je jediný jazyk, který umím. Měl bych chodit na španělštinu, ale jsem na to línej (smích). Docela vtipný je, že jeden můj brácha žije v Anglii a má manželku z Mexika, druhý zase ve Španělsku a má Britku. Já jsem jako jediný zůstal doma.

Kam byste se ještě chtěl podívat?
Miluju moře a vodu, byl jsem třeba v Portugalsku surfovat. Ale destinací, které bych chtěl poznat, je hrozně moc. Teď mi vrtají v hlavě Himaláje, tam se mi snad jednou podaří dostat.

Jaký zážitek z cest byl váš nejsilnější?
Asi tajfun v Tchaj-wanu. Ohlásili to dva dny předem, aby se na to lidi mohli připravit. Když to přišlo, tak jsme byli zavření se známým v baráku. A on usnul! To do teď nechápu. Já jsem šílel, protože vypadla elektřina, všechno se klepalo a tekla nám dovnitř voda.

Na co se nejvíc těšíte po návratu domů?
Na české pivo a jídlo!

líbil se ti článek?