Čeští sportovci získali na Světových hrách 2022 šest medailí

Světové hry 2022
Světové hry 2022
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Tři stříbrné a tři bronzové medaile přivezou čeští sportovci ze Světových her 2022 v americkém Birminghamu. Druhá místa vybojovali bowler Jaroslav Lorenc, inline hokejisté a orientační běžkyně Tereza Janošíková, která nesla českou vlajku na slavnostním zakončení. Třetí příčky patří florbalistům, kickboxerovi Petru Dvořáčkovi a orientačnímu běžci Tomáši Křivdovi.

„A k tomu přidejme šest čtvrtých míst, kdy naši sportovci byli velmi blízko medaili, i další výborná umístění. Věřím, že naprostá většina našich sportovců odsud odjížděla s pocitem, že pro úspěch udělali vše, což je z mého pohledu nejdůležitější. Po sportovní i organizační stránce se Světové hry povedly,“ mínil Martin Doktor, šéf výpravy a sportovní ředitel Českého olympijského výboru.

6️⃣ medailí pro Česko! 🇨🇿 Pojď se na ně mrknout...
(1:30)

Světové hry, které jsou určeny pro neolympijské sporty či neolympijské disciplíny sportů olympijských, se v americkém Birminghamu konaly o rok později kvůli pandemii covid-19 a posunutí olympijských her v Tokiu. Česko na nich reprezentovalo 88 sportovců v 17 sportech. Největší město státu Alabama hostilo tak velkou mezinárodní multisportovní akci poprvé. „Ale organizátoři se s tím poprali velmi dobře. Projevila se jižanská pohostinnost a vstřícnost. Místní vzali akci za svou a hosty vřele vítali. Na řadě sportů byly i plné tribuny,“ dodal Doktor.

Za mě super nápad, jsem nadšený z celé organizace české výpravy.

Celkem se Světových her zúčastnilo 3600 sportovců z více než sta zemí světa, kteří se potkávali na univerzitním kampusu, na sportovištích a v případě českého týmu také v Českém domě. Tam měla výprava k dispozici medicínské i relaxační zázemí včetně fyzioterapie nebo lékařské ordinace.

„Za mě super nápad, jsem nadšený z celé organizace české výpravy,“ říkal squashista Jakub Solnický. Tereza Kreuzová z lakrosového týmu dodala: „Český dům byl to takový náš místní domov. A bylo super mít tu zázemí a fyzioterapii. Zejména vzhledem k tomu, že jsme sem přijely rovnou z mistrovství světa.“ Pochvalovala si celé Světové hry. „Tohle jsme nikde nezažily. Jak je tu víc sportů, je tu úplně jiná atmosféra. Je to super.“

Čeští sportovci si chodili navzájem fandit, když jim to dovoloval program. Například na finále inline hokeje se v hledišti při fandění vyrovnali i přesile domácích diváků. „V tomhle ohledu jsou Světové hry podobné těm olympijským – jsou jedinečné v tom, že se tu potkají sportovci z různých odvětví, kteří se jinak nemají šanci setkat. Sporty tady také bojují o to, jestli budou mít olympijskou budoucnost, nebo ne. Je důležité pro každý sport, jak to zvládne. Tady to samozřejmě měly snazší sporty, které jsou v USA populární,“ řekl Filip Šuman, místopředseda Českého olympijského výboru pro neolympijské sporty.

Na Světových hrách se soutěží ve sportech, které mají olympijskou minulost, i v těch, které usilují o budoucnost v programu olympijských her. „Světové hry jsou zajímavé obrovskou různorodostí sportů. Soutěží tu absolutní světová špička v daných sportech, kvalifikovat se je velmi náročné. Mezinárodní konkurence je obrovská. Důkazem toho je, že aspoň jednu medaili získalo 73 zemí,“ dodal Filip Šuman. „Minulé Světové hry proběhly v Polsku, to bylo pro všechny naše účastníky snazší. Teď se závodilo na jiném kontinentu, v jiném časovém pásmu. O to jsem radši, že se českému týmu dařilo.“

Příští Světové hry jsou pro rok 2025 plánované do čínského Čcheng-tu.

Nejlepší česká umístění

2. místo

Jaroslav Lorenc, bowling
tým, inline hokej
Tereza Janošíková, orientační běh – sprint

3. místo

tým, florbal
Petr Dvořáček, kickbox (do 75 kg)
Tomáš Křivda, orientační běh – sprint

4. místo

Marie Dvořáková, Jiří Jakubec, akrobatický rock and roll
Martin Chromeček, parkour
Adéla Měrková, parkour
Klára Strnadová, kickbox (do 52 kg)
Martin Kolman, vodní lyže – triky
tým, orientační běh – štafeta

5. místo

Filip Látal, ploutvové plavání (200 m)
Jindřiška Vaněčková, lukostřelba

KOMPLETNÍ VÝSLEDKY NAJDETE ZDE.

líbil se ti článek?