Československý duch znovu ožil. Na olympiádě mládeže spolu bydlí výpravy v jednom domě

EYOF 2022
EYOF 2022
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vítejte v Československém domě. Na Evropském olympijském festivalu mládeže v Banské Bystrici se sešlo 3500 závodníků ze 48 evropských zemí. A domácí hostitelé připravili pro českou výpravu překvapení. Slováci bydlí společně s Čechy a dokonce vyvěsili na dům transparent – Československý dům!

V pondělí 25. července to bude 30 let od chvíle, kdy společně pod jednou vlajkou naposledy nastoupil československý tým na slavnostní zahájení olympijských her v Barceloně 1992. I po rozdělení obou států panuje mezi sportovci přátelská atmosféra. Důkazem toho je Evropský olympijský festival mládeže v Banské Bystrici.

„Bydlíme společně se slovenskou výpravou. Nechali udělat krásný transparent s nápisem - Československý dům. Ti starší z nás tady mohou zavzpomínat na společnou sportovní historii,“ říká šéf české výpravy a dvojnásobný olympijský vítěz Martin Doktor.

Že jsou vztahy mezi oběma výpravami skvělé potvrzuje i bronzová medailistka z Londýna 2012 ve sportovní střelbě Danka Barteková, která jako ambasadorka EYOF 2022 navštívila Československý dům a zavítala i na patro českého týmu.

„Že jsou tady v olympijské vesnici vedle sebe a v jednom domě čeští i slovenští sportovci pro ně bude fantastický zážitek. Mnozí z nich jsou ještě mladí a neumí tolik anglicky, tak je skvělé, že si takhle mohou promluvit s někým z jiné země. Určitě se tady vytvoří mnoho přátelství, která přetrvají,“ věří Barteková, která patří ke generaci, jež si pamatuje ještě společný československý stát.

„Vyrůstala jsem ještě na českých pohádkách a českém dabingu, takže já rozumím. Tohle je generace sportovců, která už musí přemýšlet, co které slovo znamená, ale určitě si budou rozumět,“ směje se Danka Barteková.

líbil se ti článek?