Račte vstoupit! Olympijská vesnice jako zázemí i stěžejní bod

Tokio 2020
Tokio 2020
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zatím je tu ještě prázdno. Jen dělníci finišují s posledními úpravami, hasiči a také strážníci na kolech ladí bezpečnostní detaily - 13. července, pouhých deset dnů před zahájením her v Tokiu, však olympijská vesnice pozvolna ožije a promění se v jakési město ve městě, které zaplní sportovci z celého světa.

První část českého týmu, který připravuje servis pro sportovce, odlétá už 7. a 8. července.  „Absolvujeme registrační mítink a začneme připravovat zázemí v olympijské vesnici. Nachystali jsme speciální výzdobu do společných prostor, aby se tam sportovci a členové týmu cítili dobře,“ líčí Martin Doktor, šéf olympijské mise. Jako první se z českých sportovců ubytují veslaři, a to 17. července.

Zdravotní matrace pro sportovce necháváme vyrábět od roku 2016 ve čtyřech tvrdostech tak, aby každý měl matraci podle své váhy a výšky skoro na míru.

Vesnice umístěná v Tokijském zálivu bude tentokrát pro sportovce stěžejním bodem a mnohem důležitějším místem než kdykoliv dřív. Kvůli pandemii koronaviru se totiž smějí pohybovat pouze v jejích útrobách a na svých sportovištích. Celkem 21 čtrnácti až osmnáctipatrových věžáků se ale rozkládá na ploše 44 hektarů. „Vždycky se snažíme zajistit bydlení v blízkosti jídelny a transportního uzlu," doplňuje Doktor. 

Zdravotní matrace pro Čechy

V 3 600 pokojích je vyskládáno 18 000 postelí z recyklovaného kartonu, podle organizátorů jsou však dostatečně pevné, aby odolaly i mohutným vzpěračům či vysokým basketbalistům. A Češi na nich budou mít speciální matrace, které už do vesnice dorazily. „Zdravotní matrace pro sportovce necháváme vyrábět od roku 2016 ve čtyřech tvrdostech tak, aby každý měl matraci podle své váhy a výšky skoro na míru,“ říká Doktor.

Sportovci budou mít ve vesnici k dispozici veškerý komfort - od hřiště, květinářství, kadeřnictví, park, tělocvičnu až třeba po čistírny nebo ledové lázně. Na Village Plaza najdou i obchod se smíšeným zbožím či kavárnu. „Náměstí“ vesnice je v rámci udržitelnosti vybudováno ze dřeva, které si organizátoři vypůjčili od místních samospráv. Po olympijských hrách bude Village Plaza demontována a dřevo bude použito na jiné účely.

Stravování zajistí obří jídelna. V dalších neformálních jídelních prostorech se budou podávat slavné japonské pokrmy jako okonomiyaki, což je jakási pikantní palačinka, rýžové kuličky či jídla připravovaná na železném roštu. Dohromady bude možné vybírat až ze 700 variant.

Do olympijské vesnice smějí sportovci vstoupit nejdříve sedm dní před soutěží, opustit ji musí do 48 hodin po jejím absolvování. Ke snížení rizik v souvislosti s onemocněním Covid 19 mají přispět například i štíty z plexiskla, které budou součástí vybavení tělocvičen. Každý obyvatel vesnice obdrží i sadu dezinfekčních prostředků.

A takhle svou matraci vyzkoušela před olympiádou v Pchjongčchangu olympijská šampionka Eva Samková.

líbil se ti článek?