Byla první! 125 let od narození československé olympijské medailistky

Olympijské příběhy
Olympijské příběhy
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Může se pyšnit tím, že jako první žena vybojovala olympijskou medaili pro Československo. Tenistka Milada Skrbková s Ladislavem Žemlou získali na olympijských hrách v Antverpách 1920 bronz ve smíšené čtyřhře. Pojďme si připomenout úspěch této ženy, která se narodila před 125 lety.

Milada Skrbková hrála tenis od svých 16 let. Největšího úspěchu dosáhla ve třiadvaceti letech na hrách v Antverpách 1920. Po družstvu ledních hokejistů získali v Belgii ve smíšené čtyřhře s Ladislavem Žemlou druhou olympijskou medaili pro samostatné Československo. Skrbková byla navíc první ženou, která vybojovala medaili pro naší nově vzniklou republiku.

Vůbec první medailistkou byla sice tenistka Hedvika Rosenbaumová, která Na hrách v roce 1900 v Paříži obsadila třetí místo ve dvouhře i ve smíšené čtyřhře. Tehdy však nebyla oficiální členkou výpravy a bylo to ještě v dobách, kdy naše země patřila pod Rakousko-Uhersko.

Skrbková se Žemlou v Antverpách vyhráli v úvodním zápase s belgickou dvojicí Dupontová-Trasensterová – Laloux ve dvou setech 7:5, 6:4. Ve čtvrtfinále si poradili s dalším domácím párem Stormsová – Halot 7:5, 6:3. V semifinále už nestačili na Brity MacKanovou s Woosnamem 7:9, 3:6. V boji o bronz pak nastoupili proti Dánům Hansenové s Tegnerem a po vyrovnaném boji 8:6 a 6:4 si na krk pověsili bronzovou olympijskou medaili.

Po olympijských hrách se Milada Skrbková za Ladislava Žemlu provdala. Tenis hrála soutěžně do roku 1925. První československá medailistka zesnula předčasně 2. října 1935 ve věku pouhých 37 let.

TOP 5 českých olympijských tenistek
(04:18)
líbil se ti článek?