Brankáři bez masek nebo zápasy pod otevřeným nebem. Jak se proměnil lední hokej za 100 let

Víte, že
Víte, že
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Jeden z nejpopulárnějších sportů na zimních olympijských hrách. Lední hokej už píše pod pěti kruhy svou staletou historii, když se poprvé fanouškům představil na olympádě v roce 1920 ještě v rámci zimních her. Za tu dobu tento sport ušel dlouhou cestu.

TOP 9 českých hokejistů
(07:40)

Oficiální premiéru měl ale lední hokej na olympiádě v Chamonix 1924. Hrálo se tehdy pod otevřeným nebem na ledové ploše, která se nacházela na úpatí hory Mont Blanc. Od té chvíle už nikdy hokej na olympijských hrách nechyběl.

Za tu dobu se změnilo dost věcí, nejen co se samotné hry týče. Lední hokej je rychlejší a i kvůli tomu je potřeba větší bezpečnosti, dnes už hráče bez helem na ledě zkrátka neuvidíte. Rovněž brankářům přibylo více kousků výstroje.

Historicky nejúspěšnějším týmem je Kanada, která na mužských turnajích získala šestnáct medailí, z toho devět zlatých. Na hrách v Naganu v roce 1998 poprvé startovali hokejisté z NHL a později se tak stalo ještě čtyřikrát. Naposledy v Soči roku 2014. Od Nagana 1998 mají na olympijských hrách turnaj i hokejistky. Letos poprvé v historii i s českou účastí. 

🏒  Připomeňte si cestu ledního hokeje olympiádami! 👇 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený The Olympic Games (@olympics)

líbil se ti článek?