Kolečkové brusle jsou v létě ideálním parťákem. Jak se s nimi skamarádit?

Škola sportu
Škola sportu
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Šimrající paprsky sluníčka na tváři a prodloužené dny vyzývají k venkovním aktivitám. Nabízí se silniční cyklistika nebo běh, ideálním parťákem se vám ale mohou stát rovněž kolečkové brusle. Vidina svištění s větrem v zádech s kapkou adrenalinu je lákavá, jak se ale k bezstarostné a především bezpečné jízdě dopracovat?

Nikdy jste na nich nestáli a pohled na nestabilní kolečka v kombinaci se zadní brzdou vám v očích zračí děs. Právě teď je však nejvyšší čas hodit tyto pocity za hlavu. Jízda na kolečkových bruslích vyburcuje k rovnoměrnému pohybu všechny části těla, zvyšuje fyzickou vytrvalost a také dokáže nakopnout tělo k efektivnímu a rychlému spalování tuků. Vyhlédněte si nefrekventovaný rovný terén, přichystejte si potřebnou výbavu včetně chráničů a helmy a jdeme na to!

V předklonu pád nehrozí

Pokud jste úplný začátečník, na kopečky či nerovný povrch ze začátku nemyslete a zapomeňte i na samotnou rychlou jízdu. Začněte trénováním stability a udržováním rovnováhy. Můžete například přešlapovat z jedné nohy na druhou. Až se budete cítit jistěji, zkuste chůzi. Paty dejte k sobě, špičky od sebe a postupně kroky protahujte ve skluz. Až se budete cítit dostatečně sebevědomě, prodlužte je v pomalou plynulou jízdu.

ZAČÍNÁME! Co si s sebou vzít na INLINE BRUSLE? ??
(2:34)

Stejně jako u mnoha jiných sportů, i jízda na kolečkových bruslích je založena na přenášení váhy. Nohy se postupně střídají a prim hraje ta přední, na níž se opíráte plnou váhou těla. Mějte ji vždy mírně pokrčenou, zadní naopak napněte za tělem. Po celou dobu se snažte být v lehkém předklonu – v ideálním postavení byste měli mít ramena nad koleny. Pokud budete napřímení, hrozí zaklonění a nebezpečný pád. Nezapomeňte ani na práci s rukama. Nemějte je strnule u těla, ale pohybujte jimi.

3, 2, 1 stůj!

Jízdu už zvládáte, jak ale zabrzdit? Právě tento úkon je i pro mnohé zkušené rekreační bruslaře stále strašákem. Není na tom však nic obtížného. Brzda se většinou nachází na zadní straně pravé brusle. Pokud chcete zpomalit, předsuňte tuto nohu dopředu, opřete se brzdou o zem a postupně na ni přeneste tlak. Příliš rychlé jízdě však můžete částečně předejít i výběrem bruslí. Čím mají menší kolečka, tím pojedete pomaleji.

Jestli vám jízda i brzdění jde, můžete vyrazit na delší projížďku. Ideální jsou cyklostezky či různé okruhy okolo přehrad a jim podobná místa. Pokud naopak v bruslařských pohybech stále tápete, vyhledejte odborný dohled trenéra, nebo využijte některý z mnoha dostupných kurzů.

líbil se ti článek?