Kampaň 18 pod 18

To je název kampaně, která probíhala ve spolupráci s hlavním partnerem Sazkou. Skládá se z 18 příběhů mladých sportovců podpořených nadací, kteří měli již na počátku své sportovní cesty více překážek než ostatní, a přesto to nevzdali. Cílem této komunikační kampaně bylo ukázat, jak moc některé děti potřebují podpořit a vysvětlit, jak konkrétně Česká olympijská nadace pomáhá dětem ze znevýhodněného prostředí v tom, aby se mohly věnovat svým zálibám bez ohledu na finanční překážky. Tak jako například Eliška, jejíž maminka je samoživitelka a na sportování dvou dětí neměla rodina dost potřebných financí. 

1/ Roman Svoboda

Roman vyrůstal s mladším nemocným bratrem Liborem, který trpí závažným vzácným onemocněním střev, s čímž je dlouhodobě spojena také značná finanční zátěž celé rodiny. Protože rodiče chtěli oběma synům dopřát nejlepší vzdělání a také samozřejmě volnočasové aktivity, požádali o pomoc nadaci. Roman si nejprve vybral veslování, pak si oblíbil atletiku, kterou trénoval až osmkrát týdně a ve které se toužil prosadit i na mezinárodní mítinky. Jeho mladší bratr sportuje rekreačně – hraje stolní tenis, jezdí na koloběžce. Nadace jim několik let na sportování přispívala oběma. Když Roman překročil hranici 18 let, stal se nadačním dobrovolníkem a tímto způsobem nadaci vrací podporu, jíž se mu dostávalo.

Roman Svoboda

2/ Zuzana Lesse

Na první pohled na Zuzce vůbec nepoznáte, že od narození neslyší – má kochleární implantát a výborně odezírá ze rtů. Sportuje od pěti let. Nejprve se věnovala sjezdovému lyžování, reprezentovala mezi neslyšícími na mezinárodní úrovni. Jenže po vážném úrazu na závodech v Rakousku a po operaci se k závodnímu lyžování již vrátit nemohla. Od malička se ale paralelně věnovala také golfu, kde ji sluchový hendikep nijak neomezuje. Je téměř vyloučen úraz hlavy a Zuzka nemusí reagovat na zvukové pokyny rozhodčích a na hluk při halových a kolektivních sportech. Trénuje třikrát až čtyřikrát týdně, účastní se v něm soutěží, v březnu se dokonce kvalifikovala s týmem na mistrovství ČR smíšených družstev do 16 let. Chtěla by se nominovat na deaflympiádu do Brazílie. Nadační podporu využívá na soustředění nebo nákup vybavení. Jedním z nejsilnějších zážitků je pro ni loňské setkání a společný trénink s Klárou Spilkovou. „Pro Zuzku to byla obrovská motivace do dalšího trénování,“ říká Zuzčina maminka Kateřina, která o podporu pro dceru žádá jako samoživitelka. „Sport dceři pomáhá k růstu sebevědomí, integraci do slyšící společnosti a socializaci,“ dodává.  Další Zuzčinou vášní je fotografování. Díky portrétování pro nadační výstavu nyní získává cenné rady od profesionální fotografky.

 3/ Tomáš Křížek

Ani diabetes 1. typu nebrání Tomášovi v tom, aby hrál házenou za HK FCC Město Lovosice. Pustil se do ní v pěti letech podle vzoru tatínka, který s tímto sportem také začínal v předškolním věku. Navíc ji hrál i Tomášův bratr. Je soutěživý a šikovný, chtěl by se v budoucnu prosadit i do týmu mužů. Nyní vedle klubu také reprezentuje Ústecký kraj jako člen výběru starších žáků. Zvládá tréninky čtyřikrát týdně, kempy i turnaje, a to za podpory rodičů, z nichž s ním vždy jeden musí kvůli jeho nemoci cestovat – hlídat stravu, hladinu cukru v krvi i dávkování inzulinu. S náklady jim pomáhá i Česká olympijská nadace a rodiče tak podporují Tomáše ve sportování, které ho rozvíjí a naplňuje, a navíc mu pomáhá i po zdravotní stránce.

 

 4/ Robin Čechlovský 

Robin je všestranný sportovec, nadšený pro všechny pohybové aktivity. Od čtyř let hrál hokej, který ale už nemohl skloubit se školou i kvůli náročnému cestování. Nyní se věnuje gymnastice a na závodní úrovni parkouru, ve kterém se chce neustále zlepšovat. A k tomu ve volném čase hraje fotbal, jezdí na kole, kolečkových bruslích a běhá a hokej si občas zahraje rekreačně. Jeho maminka je samoživitelka a má velmi omezený rozpočet na volnočasové aktivity dětí, které nemůže podporovat nad rámec běžných výdajů. Proto zde nadace pomáhá již několik let. A nyní podporuje i Robinovu mladší sestru, která se už od mateřské školy věnuje tanci. Dosud náklady na kroužek maminka zvládala pokrýt sama, ovšem dcera ji požádala, aby mohla zkusit ještě moderní balet a street dance, což už ale výrazně zasahuje do rodinného rozpočtu. Díky nadaci tak může své dceři dopřát tanec, který ji tolik baví.

  5/ Nicolas Ivanov 

Nicolas žije sám se svou maminkou. Od pěti let hrál hokej za pražskou Slavii a nadace mu pomáhala financovat příspěvky. Vedle toho se účastnil mnoha akcí – letních i zimních kempů, závodů na dračích lodích nebo třeba slavnostního předávání Sportovec roku či podpisu přihlášky na olympijské hry na Pražském hradě. Teď si zahraje stolní tenis, florbal nebo plave. Prosazuje se však mimo sport. Nicolas si jako sen vytyčil prestižní studium a sám si zařídil finanční podporu od Kellner Family Foundation, aby mohl studovat na Open Gate school, kde patří mezi úspěšné žáky. Své kolegy učí umění debaty, ve které je dvojnásobným mistrem republiky, prosadil se do národního týmu a přál by si prosadit se i na mistrovství světa. Oba s maminkou vzpomínají na zážitky, které díky České olympijské nadaci společně mají.

 

 6/ Natalie Blanca Irahola

Natalie se již delší dobu věnuje tenisu, který hraje moc ráda. Její maminka se dlouhodobě nachází v komplikované situaci, spojené se soudním řízením týkajícím se nepravidelných plateb výživného s mezinárodním prvkem. Tenis je rodinným sportem, závodně se mu věnovali maminka, strýc i děda a hraje ho i Nataliina starší sestra. Natalii baví turnaje a soupeření s dalšími dětmi, radost jí dělá pohyb. Touží se postupně zlepšovat. Sní o vítězství ve velkém turnaji, i když si zatím nemůže dovolit jezdit hrát do ciziny. Ráda by jednou viděla trénovat Petru Kvitovou. Zatím se setkala s Andreou Sestini Hlaváčkovou. Zúčastnila se několika akcí pořádaných nadací, a to třeba létání ve větrném tunelu s patronem nadace Davidem Svobodou.

 

7/ David Rygl

David patří mezi mladé nadějné skokany na lyžích. Minulou sezonu musel vynechat kvůli zranění, letos se však zase dostal na solidní úroveň. V ČR je ve své kategorii nejlepší a rychle se přibližuje výkonností podstatně starším závodníkům. Výrazné úspěchy měl především v Polsku, zemi zaslíbené skokům na lyžích, kde ve své kategorii vyhrával. Skokům se věnuje pro radost a požitek z letu vzduchem. Za tréninky na můstek musí dojíždět, a tak se jeho mamince – samoživitelce – finanční podpora nadace hodí. David ji využívá zejména na nákup sportovního materiálu a výstroje.

 

8/ Matyáš First

Matyášovi učaroval florbal týmovou spoluprací. „Moc rád se vídám se spoluhráči.“ Trénuje třikrát týdně, o víkendech je na turnajích. Trénink mu pomáhá zvládat i sklony k nadváze. Jeho maminka prodělala onkologickou léčbu, je v invalidním důchodu a roční poplatek za florbal je pro ni příliš velkým zásahem do rozpočtu. Díky podpoře nadace může Matyáš kouzlit s florbalkou a navíc se podíval i do zákulisí mistrovství světa v Praze.

 

 9/ Eliška Dvořáková

K rychlostní kanoistice přivedl Elišku starší bratr Lukáš, který také závodil za podpory nadace. Elišku baví parta u vody a rozmanitost kanoistiky. „Plaveme, běháme, běžkujeme, chodíme do posilovny, na vodu.“ Přála si zažít trénink se šampionem Josefem Dostálem, což jí nadace také splnila. „Poradil mi hodně, třeba jak jezdit starty nebo taktiku na dlouhé tratě.“ Sport na vodě teď však vymění za agility nebo jinou aktivitu se svým psem. Podpora nadace je pro rodinu důležitá, neboť maminka je vdova, navíc bojuje se závažnou nemocí, ale přesto pracuje na plný úvazek, aby zajistila dvě studující a sportující děti.

 

 

10/ Lukáš Martinek

Lukáš je mladý golfista, který díky podpoře nadace mohl projít rozšířenou tréninkovou přípravou, neboť se jeho klubový tým kvalifikoval na mistrovství republiky družstev do 18 let. Lukáš se stále zdokonaluje, v golfu se doslova našel a věnuje mu veškerý svůj volný čas. V září 2019 navíc začal studovat na Střední průmyslové škole elektrotechnické a jeho studijní výsledky jsou zatím vynikající. Ke golfu, který trénuje čtyřikrát týdně, ho přivedla babička. Podporu nadace využívá Lukáš na vybavení nebo členské poplatky vzhledem k tomu, že jeho maminka je na finanční záležitosti rodiny již dlouhou dobu sama. Díky golfu ale také poznali skvělou partu z dalších rodin, které si navzájem pomáhají s cestami na tréninky a turnaje.

11/ Barbora Parmová

 Ve 12 letech se Bára pustila do cyklistiky po vzoru mladšího bratra Václava. Vždycky chtěla sportovat, lákalo ji závodit a okusit úspěch v reprezentaci. To vše se jí daří i díky podpoře rodiny, kde sportují všechny tři děti – nejmladší Karel se věnuje atletice a běhání. Všichni tři intenzivně trénují skoro každý den. Bára má za sebou již několik velkých úspěchů a mistrovských titulů v dráhové i silniční cyklistice. Jenže cyklistické vybavení je drahé, a tak rodina zažádala o podporu na vybavení a soustředění. Jelikož Bára je odhodlaná a talentovaná, podpořila ji nadace spolu s firmou Specialized vedle obvyklé finanční podpory novým silničním kolem, na kterém vyhrála hned první závody.

 

12/ Stella Hubáčková

Stella se věnuje krasobruslení. Sport je její život, a jakožto exhibicionista si užívá každé závody, obecenstvo a focení.  Z touhy naučit se bruslit vyrostl sen jednou reprezentovat na mistrovství světa. Stella trénuje pětkrát týdně na suchu a každý den také na ledě. Na ledě někdy trénuje i 2x denně. Stella začala před dvěma lety závodit za Bruslařský klub OVA. Přes sezónu se o víkendech účastní závodů po celé České republice. Veškeré vybavení, tréninkovou i závodní činnost hradila její maminka, která se octla v patové situaci, když přišla o práci. V té době pobírala příspěvek na bydlení a pomoc v hmotné nouzi. Stelle se v krasobruslení začalo dařit, maminku by mrzelo, kdyby dcera se sportováním kvůli financím přestala. Po dobu lockdownu jezdila Stella trénovat 2-3x týdně do Polska, na soukromá kluziště a individuálně na rybníky. Pomoc nadace využívá na hrazení soustředění a části poplatků.

 

13/ Miroslav Banda

Míra je zapáleným fotbalistou. V současné době žije v dětském domově, hraje za mladší žáky FK Tachov, krajský přebor Plzeňského kraje, a pravidelně dojíždí na tréninky regionální fotbalové akademie. V loňském roce FK Tachov organizoval účast na mezinárodním turnaji v Chorvatsku – Poreč, současně se klub rozhodl sjednotit sportovní oblečení všem hráčům FK. Bohužel v provozním rozpočtu dětského domova, kde sportovní nadšení dětí podporuje jeho ředitel, nebyla kapacita na nadstandartní věci. A proto se zapojila Česká olympijská nadace, která v dětském domově v Tachově podporuje každý rok desítku dětí, z nichž každé má svůj jedinečný příběh.

 

14/ Natálie Hejčová 

Natálka je šikovná basketbalistka, která žije v pěstounské péči u svých prarodičů, kteří jsou již v důchodu. Protože je Natálka sportovně nadaná a náklady na její sportovní aktivity převyšují finanční možnosti prarodičů, obrátili se na Českou olympijskou nadaci. Natálka by si přála hrát basketbal i v dospělosti, a to v zámořské WNBA. A také by si přála začít jezdit na koni. Natálce splnila nadace její sen, když se v rámci akce vánoční strom sportovních přání, který nadace pořádá nad rámec finanční podpory, setkala se svým vzorem Tomášem Satoranským.

 

15/ Fatima‌ Tolebayeva‌ 

Fatima se odmala věnuje krasobruslení. Pochází z Kazachstánu, do Česka ji poslala její rodina za lepšími vyhlídkami studovat střední školu. Při odloučení od svých nejbližších si od prvního okamžiku hledala svůj sport a tým, který jí měl částečně nahradit rodinné zázemí. Našla tým synchronizovaného krasobruslení, jemuž věnuje veškerý volný čas. Vybojovala s ním i nominaci na juniorské mistrovství světa.

 

16/ Filip Černý

 Filip začal v první třídě chodit na kroužek juda, vedle toho hrál jako malý fotbal a florbal. Na tatami se však cítí nejlépe. A judo se mu nyní hodí i při studiu bezpečnostně-právního oboru na střední škole. Se sestrou žijí jen s maminkou, která se jim snaží zajistit dobré vzdělání i sportovní vyžití. Filipovo školné je pro rodinu, kde je maminka samoživitelkou, velkou finanční zátěží. Podpora České olympijské nadace umožňuje Filipovi věnovat se sportu naplno, jelikož Filip jezdí během roku na několik přípravných soustředění a také na zahraniční turnaje. V loňském roce získal titul mistra ČR družstev dorostenců a na turnaji v Polsku 3. místo ve své váhové kategorii. Nadace podpořila Filipa již několikrát finančně, ale letos mu splnila i sportovní sen – společný trénink s olympionikem Pavlem Petřikovem.

 

 

17/ Michal Štefan

 Michal hraje hokej od svých 4 let. Je hyperaktivní a bez pohybu se nudí, což pak pro okolí znamená problém. Hokej je ideálním prostředkem, jak se Michal může úspěšně realizovat a mít vhodnou volnočasovou aktivitu. Tachovský klub navštěvuje společně se starším bratrem Nicolasem. Na trénink přípravek dochází třikrát týdně, ale vzhledem k omezenému provoznímu rozpočtu nemůže Dětský domov Tachov podporovat všechny děti v jejich aktivitách. A tak pomáhá Česká olympijská nadace. „Sportování je pro děti důležité, protože jim pomáhá zapadnout do společnosti a vytvářet si další vazby. Děti chodí pravidelně trénovat a mají hodně kamarádů i mimo domov,“ říká jeho ředitel Zdeněk Kropáč.

 

18/ Alyssa Mae Melvin

 Alyssa má od narození parézu levé ruky a plave závodně za Para Plavání Praha. Výdaje na rehabilitace jsou vysoké, nicméně pomáhají, a díky nim má hybnost ruky zhruba na 75 % hybnosti zdravého člověka. Kvůli výši cen rehabilitací však nezbývají peníze na sport, proto příspěvek od České olympijské nadace pomáhá Aly chodit plavat častěji nebo absolvovat delší soustředění. Plavání je pro ni formou rehabilitace, motivací i koníčkem, který ji velmi baví.