Václav
Roziňák
narozen
07. 11. 1922, Praha
Datum úmrtí
01. 03. 1997
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
1

profil sportovce

Hokejový křídelní útočník, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrné olympijské medaile. V roce 1950 byl spolu s dalšími spoluhráči zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na deset let za velezradu.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici válcovalo čs. mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili svěřenci trenéra Mikea Buckny Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy, Roziňák se na tom podílel osmi góly.

Po příchodu do LTC Praha vytvořil slavný útok se Stanislavem Konopáskem a Vladimírem Zábrodským, s nimiž nastupoval i v reprezentaci. Pět let po svém zatčení byl Roziňák propuštěn a v dresu Sparty se k hokeji vrátil. V roce 1968 budoucí člen Síně slávy českého hokeje emigroval do Švýcarska.

výsledky sportovce

Svatý Mořic 1948 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Hry sport disciplína umístění
Svatý Mořic 1948
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2