Václav
Kozák
narozen
14. 04. 1937, Vrbno nad Lesy
Datum úmrtí
15. 03. 2004
sport
Veslování
disciplína
dvojskif (2x)
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet stříbrných medailí
0
Počet bronzových medailí
0

profil sportovce

Vítěz domácí ankety o veslaře století, společně s Pavlem Schmidtem získal v Římě olympijské zlato na dvojskifu.

Václav Kozák usedl se Schmidtem do dvojskifu v roce 1959 a ihned začali dýchat na záda tehdy suverénní sovětské dvojici Berkutov, Ťukalov. Své úhlavní soky prohnali téhož roku na mistrovství Evropy v Maconu, kde skončili druzí. Následující rok na olympijských hrách v Římě čs. posádka na jezeře Lago Albano nejprve Sověty vyprovokovala k ostrému tempu, na druhé pětistovce už šla do vedení a v cíli jim nakonec nadělila třísekundové manko.

Rok po olympijském triumfu skončili Kozák se Schmidtem na ME v Praze až třetí, na premiérovém MS 1962 v Lucernu jim medaile unikla, a tak se Kozák vrátil ke skifu. Hned v roce 1963 se v Kodani stal mistrem Evropy a byl vyhlášen nejlepším sportovcem Československa, na OH 1964 v Tokiu však nepostoupil z oprav. O rok později proto přesedl do čtyřky s kormidelníkem a na evropském šampionátu v Duisburgu s ní vybojoval bronz.

Rodáka z Vrbna nad Lesy zprvu lákala cyklistika, ještě na učňovské škole v Roudnici ale propadl veslování. V roce 1957 se na skifu poprvé stal mistrem republiky, poté na různých lodích nasbíral dalších 14 domácích titulů. Na mezinárodní scéně debutoval čtvrtou příčkou na evropském šampionátu 1958 v Poznani, se závodní kariérou se rozloučil o deset let později devátým místem ve skifu na olympijských hrách v Mexiku.

Následně dlouhá léta pracoval jako trenér v pražské Dukle i v reprezentaci, z armády byl propuštěn do zálohy v hodnosti podplukovníka a s tituly zasloužilý mistr sportu i trenér. Poté však kvůli alkoholu přišel o rodinu a ztratil střechu nad hlavou. Zemřel v domě s pečovatelskou službou v březnu 2004 ve věku 66 let.

výsledky sportovce

Tokio 1964 Veslování
skif (1x)
opravné jízdy
Řím 1960 Veslování
dvojskif (2x)
1.
Hry sport disciplína umístění
Mexiko 1968
Veslování
skif (1x)
9.
Tokio 1964
Veslování
skif (1x)
opravné jízdy
Řím 1960
Veslování
dvojskif (2x)
1