Stanislav
Konopásek
narozen
18. 04. 1923, Hořovice
Datum úmrtí
06. 03. 2008
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
1

profil sportovce

Hokejové levé křídlo, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbrné olympijské medaile. V roce 1950 byl spolu s dalšími spoluhráči zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na dvanáct let za velezradu.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici válcovalo čs. mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili svěřenci trenéra Mikea Buckny Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy, Konopásek se na tom podílel deseti góly.

Po zlatu na světovém šampionátu 1947 v Praze vstřelil hráč nevelké postavy s šikovnýma rukama o dva roky později ve Stockholmu rozhodující branku v klíčovém duelu s Kanadou. Po pěti letech tvrdé práce v uranových dolech byl propuštěn a dokázal se vrátit k vrcholovému hokeji. Později se stal trenérem, v roce 2008 byl přijat do Síně slávy českého hokeje.

výsledky sportovce

Svatý Mořic 1948 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Hry sport disciplína umístění
Svatý Mořic 1948
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2