Robert
Změlík
narozen
18. 04. 1969, Prostějov
sport
Atletika
disciplína
desetiboj
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet stříbrných medailí
0
Počet bronzových medailí
0

profil sportovce

Olympijským prvenstvím v Barceloně nastartoval zlatou éru českého desetiboje a zařadil se mezi velké postavy domácího sportu.

Po čtvrtých místech na mistrovství Evropy 1990 ve Splitu a světovém šampionátu v Tokiu o rok později se Robert Změlík dočkal životního úspěchu na hrách v Barceloně 1992, kde ve velkém vedru potvrdil roli jednoho z favoritů. Po prvním dnu byl druhý, po překážkách se dostal do čela a vedení udržel až do konce. Výkonem 8611 bodů těsně zaostal za svým osobním rekordem. Po barcelonském triumfu Změlíka dlouho trápily různé zdravotní problémy, mezi elitu se vrátil sedmým místem na OH 1996 v Atlantě.

Rodák z Prostějova hrál v dětství fotbal a basketbal, na základní škole mu učarovala atletika. Poprvé na sebe upozornil stříbrem na juniorském mistrovství světa 1988 v Sudbury, v další olympijské sezoně vybojoval medaili stejné hodnoty na halovém ME v Janově. Zlatou tečku za úspěšnou kariérou udělal houževnatý atlet na halovém mistrovství světa 1997 v Paříži, poslední velký desetiboj absolvoval v témž roce na MS v Aténách.

Kvůli dlouhodobým potížím s kotníkem se nejlepší domácí sportovec roku 1992 začal vzápětí naplno věnovat podnikání. Jako manažer spolupracoval s další desetibojařskou legendou Romanem Šebrlem.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Atlanta 1996
Atletika
desetiboj
7.
Barcelona 1992
Atletika
desetiboj
1