Pavel
Patera
narozen
06. 09. 1971, Kladno
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Člen zlatého hokejového týmu na olympijském "Turnaji století" v Naganu a čtyřnásobný mistr světa. Jeden ze symbolů slavné éry českého hokeje.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Technicky skvěle vybavený útočník Patera s hokejem začínal v rodném Kladně, kde vytvořil proslulou formaci s Martinem Procházkou a Ondřejem Vejvodou. Později hrál i za Vsetín, ve Švédsku, Rusku a v NHL. Kromě zlata z Nagana se podílel na čtyřech titulech mistrů světa, v roce 1999 byl kapitánem vítězného týmu. Zúčastnil se rovněž OH 2002 v Salt Lake City.

Ze světových šampionátů má člen Klubu hokejových kanonýrů ještě dva bronzy. Kariéru ukončil v roce 2015 v barvách Olomouce, vzápětí se vrátil na Kladno jako trenér. V roce 2008 byl přijat do nově vzniklé Síně slávy českého hokeje.

výsledky sportovce

Salt Lake 2002 Lední hokej
turnaj mužských týmů
7.
Nagano 1998 Lední hokej
turnaj mužských týmů
1.
Hry sport disciplína umístění
Salt Lake 2002
Lední hokej
turnaj mužských týmů
7.
Nagano 1998
Lední hokej
turnaj mužských týmů
1