Milan
Nový
narozen
23. 09. 1951, Kladno
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Vyhlášený hokejový kanonýr, dvojnásobný mistr světa a držitel stříbra z olympijských her. Na světových šampionátech získal člen Síně slávy českého hokeje ještě čtyři stříbrné a jednu bronzovou medaili. S 594 brankami vévodí Klubu hokejových střelců.

Na hrách v Innsbrucku v roce 1976 poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí. Páté místo z Lake Placid o čtyři roky později bylo velkým zklamáním.

Střední útočník Milan Nový odehrál za reprezentaci 211 zápasů, v nichž nastřílel 120 gólů, dalších 474 jich přidal v nejvyšší domácí soutěži. Kladnu pomohl hráč přezdívaný Balík k pěti titulům i triumfu v Poháru mistrů evropských zemí v roce 1977. Po ukončení aktivní kariéry zůstal trojnásobný vítěz Zlaté hokejky u ledu jako funkcionář, poté se vrhnul na podnikání.

výsledky sportovce

Lake Placid 1980 Lední hokej
turnaj mužských týmů
5.
Innsbruck 1976 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Hry sport disciplína umístění
Lake Placid 1980
Lední hokej
turnaj mužských týmů
5.
Innsbruck 1976
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2