medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1

profil sportovce

Stříbrná olympijská medailistka ve střelbě ze sportovní pistole, cenné kovy vybojovala také na mistrovstvích světa i Evropy. Pod pěti kruhy se třikrát představila rovněž ve vzduchové pistoli.

I když do Atén se Lenka Marušková kvalifikovala ještě pod dívčím jménem Hyková až dodatečně po diskvalifikaci dvou závodnic kvůli dopingu, na střelnici Makropulo si novopečená juniorská mistryně Evropy počínala nad očekávání dobře. Po šedesáti ranách se s 588 body dělila o první místo, ve finálové rychlopalbě sice po dvou osmičkách klesla, avšak díky skvělé závěrečné trefě se vrátila na senzační druhou příčku, o čtyři desetiny za vítěznou Bulharku Grozděvovou. O čtyři roky později v Pekingu se jí nedařilo, v Londýně 2012 skončila osmá ve vzduchovce.

Ke sportovní střelbě se absolventka střední textilní školy dostala v čtrnácti letech prostřednictvím svého otce, bývalého úspěšného reprezentanta v rychlopalbě. Po nečekaném úspěchu v Aténách ji zastihl výsledkový útlum, znovu dařit se jí začalo až po svatbě s trenérem Davidem Maruškou. V roce 2009 získala evropské stříbro ve sportovní a bronz ve vzduchové pistoli, o rok později skončila ve své silnější disciplíně třetí na mistrovství světa v Mnichově.

Po hrách v Londýně se Marušková více než střelbě věnovala malování obrazů, v roce 2014 se jí narodil syn a k závodění se už nevrátila.