Kateřina
Neumannová
narozena
15. 02. 1973, Písek
disciplína
30 km volně závod s hromadným startem
karierní status
aktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet stříbrných medailí
4
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
6

profil sportovce

Někdejší hvězda světového běžeckého lyžování, s jednou zlatou, čtyřmi stříbrnými a jednou bronzovou medailí nejlepší česká sportovkyně v historii zimních olympiád co do počtu cenných kovů. Na kontě má i dva tituly mistryně světa.

Pod pěti kruhy se Kateřina Neumannová představila celkem šestkrát, poprvé v roce 1992 v Albertville. V Lillehammeru už nakoukla do elitní desítky, o čtyři roky později v Naganu získala stříbro na 5 km klasicky a bronz v kombinaci. V Salt Lake City dvakrát skončila těsně pod stupni vítězů, po dodatečné diskvalifikaci ruských lyžařek kvůli dopingu dostala s velkým zpožděním dvě stříbrné medaile. Vrcholem její kariéry se staly OH v Turíně, kde se po dalším stříbru ze skiatlonu ve svém posledním olympijském startu dočkala díky drtivému finiši na volné třicítce vytouženého zlata. Kromě toho se představila i v závodu horských kol na OH 1996 v Atlantě.

Rodačka z Písku vynikala již od juniorského věku houževnatostí a tréninkovou pílí, po pěti medailích z juniorských světových šampionátů se brzy zařadila do špičky i mezi dospělými. Mezi trojici nejlepších na vrcholné seniorské akci se svěřenkyně trenéra Stanislava Frühaufa poprvé probojovala na mistrovství světa 1997 v Trondheimu, kde doběhla třetí na volné patnáctce. Bronz získala i na trati 5 km klasicky na MS 1999 v Ramsau.

Po olympijských hrách v roce 2002 přerušila kariéru kvůli těhotenství, po narození dcery Lucie se do bílé stopy vrátila v impozantním stylu. Čekání na velké zlato ukončila triumfem na volné desítce na MS 2005 v Oberstdorfu, o dva roky později se krátce po úspěšné obhajobě na 10 km a stříbru ze skiatlonu v Sapporu její obdivuhodná kariéra uzavřela.

Nedlouho poté byla domácí Sportovkyně roku 2006 a sedminásobná vítězka ankety Král bílé stopy zvolena do funkce prezidentky organizačního výboru mistrovství světa v klasickém lyžování 2009 v Liberci. Po něm však zbyly stomilionové dluhy a kritice se nevyhnula ani dosud nedotknutelná sportovní ikona.

výsledky sportovce