Josef
Musil
narozen
03. 07. 1932, Kostelní Lhota
Datum úmrtí
26. 08. 2017
sport
Volejbal
disciplína
turnaj mužů
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
0
Počet stříbrných medailí
1
Počet bronzových medailí
1

profil sportovce

Nejlepší český volejbalista 20. století, kromě stříbra a bronzu z olympijských her získal dalších osm medailí včetně dvou titulů mistra světa.

Při premiéře volejbalu pod pěti kruhy v roce 1964 v Tokiu byli svěřenci trenéra Josefa Brože blízko k celkovému triumfu, v rozhodujícím utkání však prohráli se Sovětským svazem 2:3 a kvůli horšímu poměru setů nakonec získali stříbro. Byla to jejich jediná porážka z devíti duelů. Také o čtyři roky později v Mexiku útočilo Československo díky sedmi vítězstvím v řadě za sebou na zlato, avšak po porážkách s Polskem a SSSR kleslo na třetí místo. Mezi něj a vítězné Sověty se díky lepšímu skóre vklínilo ještě Japonsko.

Legendární nahrávač Josef Musil byl v 50. a 60. letech nepostradatelným členem reprezentačního týmu, který patřil k nejlepším na světě. V roce 1956 v Paříži Československo poprvé vybojovalo světový titul, totéž zopakovalo o deset let později v Praze. Musil se podílel i na triumfech na mistrovstvích Evropy v letech 1955 a 1958, ze světových šampionátů má navíc tři stříbra. Na klubové úrovni vybojoval osm titulů mistra republiky, jeden přidal v Itálii.

Po ukončení kariéry působil vyučený typograf jako trenér. V roce 2001 byl v anketě Mezinárodní volejbalové federace vybrán mezi osm nejlepších hráčů světa 20. století, o tři roky později byl jako první Čech zařazen do volejbalové Síně slávy. Je rovněž držitelem Medaile Za zásluhy.

výsledky sportovce

Mexiko 1968 Volejbal
turnaj mužů
3.
Tokio 1964 Volejbal
turnaj mužů
2.
Hry sport disciplína umístění
Mexiko 1968
Volejbal
turnaj mužů
3
Tokio 1964
Volejbal
turnaj mužů
2