Jiří
Tabák
narozen
08. 08. 1955, Karviná
disciplína
kruhy
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Bronzový olympijský medailista a mistr Evropy ve sportovní gymnastice.

Zatímco v oblíbeném přeskoku Jiří Tabák na hrách v Moskvě pokazil ve finále první pokus a nakonec se musel spokojit s šestou příčkou, na dalších dvou nářadích předvedl výborný výkon. Po čtvrtém místě v prostných skončil o hodinu později na kruzích díky vysoké známce 19,600 třetí za domácími závodníky Diťatinem a Tkačovem. Postaral se tak o první mužskou gymnastickou medaili pod pěti kruhy od roku 1948, na jeho bronz dosud nikdo nenavázal.

Rodák z Karviné začínal s gymnastikou v Baníku Ostrava, na vojně přešel do Rudé hvězdy Praha. V reprezentaci debutoval v roce 1974, o rok později si z evropského šampionátu v Bernu přivezl dvě bronzové medaile za prostná a přeskok. Po nepovedeném vystoupení na OH 1976 v Montrealu si spravil chuť následující rok ve Vilniusu, kde se v přeskoku stal mistrem Evropy.

Po olympiádě v Moskvě, kde navíc obsadil osmé místo ve víceboji, ukončil vyučený prodavač závodní kariéru, ale gymnastiku neopustil. Vystudoval fakultu tělesné výchovy a věnuje se trenérské práci v Havířově.

výsledky sportovce