Jiří
Šlégr
narozen
30. 05. 1971, Jihlava
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Díky olympijskému zlatu z Nagana, titulu mistra světa a triumfu ve Stanleyově poháru patří do prestižního Triple Gold Clubu. Má též bronz z her v Albertville.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Rodák z Jihlavy Šlégr začínal s hokejem v Litvínově, v NHL během 11 sezon vystřídal šest klubů. V roce 2002 vyhrál s Detroitem Stanleyův pohár, o tři roky později slavil ve Vídni titul mistra světa. Z MS má obránce s tvrdou střelou ještě dva bronzy. Na sklonku kariéry se "Guma" vrátil do Litvínova, s nímž se v roce 2015 dočkal i přes přetrvávající bolesti zad ligového prvenství. Vedle hokeje se angažoval v politice, v letech 2010 až 2013 byl poslancem ve sněmovně.

výsledky sportovce

Nagano 1998 Lední hokej
turnaj mužských týmů
1.
Albertville 1992 Lední hokej
turnaj mužských týmů
3.
Hry sport disciplína umístění
Nagano 1998
Lední hokej
turnaj mužských týmů
1
Albertville 1992
Lední hokej
turnaj mužských týmů
3