Jiří
Holeček
narozen
18. 03. 1944, Praha
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Legendární hokejový brankář, trojnásobný mistr světa a držitel olympijského stříbra a bronzu. Na světových šampionátech získal ještě pět stříbrných a jednu bronzovou medaili. V roce 1998 byl uveden do Síně slávy Mezinárodní hokejové federace.

Na hrách v Sapporu v roce 1972 čs. tým kromě Sovětského svazu překvapivě nestačil ani na mladé Američany, alespoň bronz mu zajistilo těsné vítězství nad Švédskem. O čtyři roky později v Innsbrucku poznamenala mužstvo trenérské dvojice Karel Gut, Ján Starší chřipková epidemie. Výhra nad Polskem byla kontumována kvůli dopingu kapitána Františka Pospíšila, jenž užil kodeinové tablety proti kašli. Přesto hráči se lvíčkem na dresu bojovali při absenci Kanady a Švédska až do konce o zlato a v rozhodujícím duelu se SSSR ještě čtyři minuty před koncem vedli 3:2. Nakonec ale favorizovanému soupeři podlehli 3:4 a skončili druzí.

V 70. letech patřil Jiří Holeček k základním pilířům reprezentace, za kterou odchytal 164 utkání. Díky své mrštnosti, rychlé práci nohou a neortodoxnímu stylu si vysloužil přezdívku Fakír. Vítěz Zlaté hokejky za rok 1974 a nejlepší brankář pěti MS hrál v lize za Košice, Spartu a na sklonku kariéry v Německu. Po jejím ukončení se věnoval hlavně výchově talentovaných gólmanů, angažoval se i v politice.

výsledky sportovce

Innsbruck 1976 Lední hokej
turnaj mužských týmů
2.
Sapporo 1972 Lední hokej
turnaj mužských týmů
3.
Hry sport disciplína umístění
Innsbruck 1976
Lední hokej
turnaj mužských týmů
2
Sapporo 1972
Lední hokej
turnaj mužských týmů
3