Jiří
Dopita
narozen
02. 12. 1968, Šumperk
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
2

profil sportovce

Člen zlatého hokejového týmu na olympijském "Turnaji století" v Naganu a trojnásobný mistr světa. Jeden ze symbolů slavné éry českého hokeje.

Na hrách v Naganu poprvé v historii nastoupili nejlepší hokejisté planety v čele s hvězdami z NHL. Výběr trenérů Ivana Hlinky a Slavomíra Lenera si po druhém místě ve skupině ve vyřazovacích bojích postupně poradil s favorizovanými týmy USA a Kanady a ve finále i s Ruskem a postaral se o jeden z nejsenzačnějších úspěchů českého sportu. Hokejový turnaj paralyzoval celou republiku, cestou z letiště vítaly "zlaté hochy" desetitisíce fanoušků.

Rodák z Šumperka Dopita získal v barvách Olomouce, Vsetína a Pardubic sedm ligových titulů. Útočník, který byl svého času považován za nejlepšího hokejistu mimo NHL, si zahrál i v Německu a zámoří. V letech 1996, 2000 a 2001 vyhrál mistrovství světa, kromě toho má na kontě i dva bronzy. Zúčastnil se též OH 2002 v Salt Lake City. Kariéru ukončil vítěz ankety Zlatá hokejka 2001 a člen Síně slávy českého hokeje v roce 2013, poté se dal na trénování.

výsledky sportovce

Salt Lake 2002 Lední hokej
turnaj mužských týmů
7.
Nagano 1998 Lední hokej
turnaj mužských týmů
1.
Hry sport disciplína umístění
Salt Lake 2002
Lední hokej
turnaj mužských týmů
7.
Nagano 1998
Lední hokej
turnaj mužských týmů
1