František
Ventura
narozen
27. 01. 1895, Vysoké Mýto
Datum úmrtí
02. 12. 1969
sport
Skoky
disciplína
soutěž jednotlivců
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
1

profil sportovce

Jedna z nejvýznamnějších osobností historie domácího jezdeckého sportu, olympijský vítěz v parkuru.

Na olympijských hrách v Amsterodamu 1928 zdolal František Ventura s koněm Elliotem, jehož rok předtím náhodně objevil u bývalého dragounského pluku, obtížnou trať bez jediného zaváhání. Nechyboval ani na dalších šesti finálových překážkách, ani ve druhém rozhodujícím rozskoku. Celou soutěž absolvoval jako jediný bez trestného bodu a získal zlato.

Rodák z Vysokého Mýta sloužil za první světové války jako hulánský důstojník, po jejím skončení působil jako učitel jízdy na vojenské akademii. V roce 1922 vyhrál skokovou soutěž v Chuchli, o dva roky později byl v rámci přípravy na olympijské hry vyslán na vyhlášenou jezdeckou školu ve francouzském Saumuru. Na hry do Paříže ale nakonec neodjel, protože si zlomil ruku.

Závodní kariéru ukončil štábní kapitán Ventura kvůli úrazu necelé dva roky po svém vrcholném úspěchu, u koní ale zůstal i nadále jako trenér, rozhodčí a funkcionář jezdeckého sportu. Po převzetí moci komunisty v roce 1948 byl s hodností plukovníka vyhozen z armády, zemřel nerehabilitován v roce 1969 ve věku 75 let.

výsledky sportovce

Amsterdam 1928 Skoky
soutěž týmů
nedokončili
Amsterdam 1928 Skoky
soutěž jednotlivců
1.
Hry sport disciplína umístění
Amsterdam 1928
Skoky
soutěž týmů
nedokončili
Amsterdam 1928
Skoky
soutěž jednotlivců
1