František
Janda-Suk
narozen
25. 03. 1878, Postřižín
Datum úmrtí
23. 06. 1955, Praha
sport
Atletika
disciplína
hod diskem
medaile z olympijských her
Počet stříbrných medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
3

profil sportovce

Díky stříbru v hodu diskem na OH 1900 v Paříži se stal premiérovým českým či čs. olympijským medailistou. Jako první v moderních dějinách použil otočku, čímž výrazně poznamenal vývoj této disciplíny.

Po třech letech tréninku s opravdovým diskem, během nichž podle antické sochy Myrónova Diskobola objevil otočku, odjížděl František Janda do Paříže jako jeden z favoritů. V konkurenci šestnácti závodníků obsadil v soutěži, která se konala v Bouloňském lesíku v úzkém prostoru lemovaném na každé straně stromořadím, díky výkonu 35,14 metru druhé místo za Maďarem Bauerem. Za něj obdržel dřevěný kalendář na psací stůl, stříbrné medaile se tehdy neudělovaly.

Rodák z Postřižína na Mělnicku hrál v dětství fotbal, kromě atletiky se věnoval i vzpírání. Původně sprintera a vrhače koulí přivedly na myšlenku házet diskem novinové články z prvních novodobých olympijských her v Aténách. Rok po hrách v Paříži vytvořil v barvách Sparty výkonem 39,42 neoficiální světový rekord, po dokončení studia práv a nástupu do zaměstnání na pražském policejním ředitelství se s atletikou na čas rozloučil.

Vrátil se v roce 1905 v dresu konkurenční Slavie, z recese si přibral pseudonym Suk a bez větších úspěchů absolvoval ještě olympiády ve Stockholmu a v Paříži, kde byl vlajkonošem čs. výpravy. Se závoděním se mnohonásobný domácí šampion v hodu diskem i kladivem rozloučil až na prahu svých padesátin, poté se vedle zaměstnání na pasovém úřadě věnoval výchově mladých vrhačů zprvu ve Slavii, po druhé světové válce v Sokole Vinohrady.

výsledky sportovce

Paříž 1924 Atletika
hod diskem
kvalifikace
Stockholm 1912 Atletika
vrh koulí
kvalifikace
Stockholm 1912 Atletika
hod diskem
kvalifikace
Hry sport disciplína umístění
Paříž 1924
Atletika
hod diskem
kvalifikace
Stockholm 1912
Atletika
vrh koulí
kvalifikace
Stockholm 1912
Atletika
hod diskem
kvalifikace
Paříž 1900
Atletika
hod diskem
2