Dominik
Hašek
narozen
29. 01. 1965, Pardubice
sport
Lední hokej
disciplína
turnaj mužských týmů
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet bronzových medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
4

profil sportovce

Český hokejista století, strůjce senzačního triumfu na olympijských hrách v Naganu.

Ze čtyř olympijských startů Dominiku Haškovi nejvíc vyšel ten druhý v roce 1998. Na "Turnaji století" v Naganu potvrdil pozici nejlepšího brankáře planety, z celkových 155 střel jich za svá záda pustil jen šest a svými zákroky přiváděl hráče soupeře k šílenství. Český tým dotáhl k nečekanému zlatu a stal se největší osobností turnaje, jehož se poprvé zúčastnily největší hvězdy zámořské NHL. Z Turína 2006 má "Dominátor" bronz, ačkoli se v prvním duelu po deseti minutách zranil a do hry už nezasáhl. Mezitím v Salt Lake City vyšel stejně jako při své premiéře pod pěti kruhy v Calgary naprázdno.

Pardubickému rodákovi učarovala hokejová branka už odmala. V reprezentaci debutoval odchovanec tamní Tesly v 18 letech, v roce 1983 přispěl ke stříbru z mistrovství světa v Německu. Brzy se stal oporou národního týmu, který dovedl ke třem bronzům z MS. Do NHL odcházel počátkem 90. let s pověstí jednoho z nejlepších evropských brankářů, avšak se svým osobitým stylem se prosazoval těžko.

Uchytil se až po výměně do Buffala, v jehož barvách získal řadu individuálních cen v čele s dvěma Hartovými trofejemi pro nejužitečnějšího hráče soutěže. S Detroitem dvakrát zvedl nad hlavu Stanleyův pohár, i v pokročilém brankářském věku předváděl své umění v Pardubicích a ve Spartaku Moskva. Dvojnásobný český sportovec roku a pětinásobný vítěz ankety Zlatá hokejka definitivně ukončil kariéru až v roce 2012. O dva roky později byl jako první Čech uveden do Síně slávy NHL, patří též do mezinárodní i domácí hokejové Síně slávy.

výsledky sportovce

Turín 2006 Lední hokej
turnaj mužských týmů
3.
Salt Lake 2002 Lední hokej
turnaj mužských týmů
7.
Nagano 1998 Lední hokej
turnaj mužských týmů
1.
Calgary 1988 Lední hokej
turnaj mužských týmů
6.
Hry sport disciplína umístění
Turín 2006
Lední hokej
turnaj mužských týmů
3
Salt Lake 2002
Lední hokej
turnaj mužských týmů
7.
Nagano 1998
Lední hokej
turnaj mužských týmů
1
Calgary 1988
Lední hokej
turnaj mužských týmů
6.