Bohumil
Golian
narozen
25. 03. 1931, Moštenica
Datum úmrtí
11. 01. 2012
sport
Volejbal
disciplína
turnaj mužů
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
0
Počet stříbrných medailí
1
Počet bronzových medailí
1

profil sportovce

Nejlepší slovenský volejbalista 20. století, kromě stříbra a bronzu z olympijských her získal dalších šest medailí včetně dvou titulů mistra světa.

Při premiéře volejbalu pod pěti kruhy v roce 1964 v Tokiu byli svěřenci trenéra Josefa Brože blízko k celkovému triumfu, v rozhodujícím utkání však prohráli se Sovětským svazem 2:3 a kvůli horšímu poměru setů nakonec získali stříbro. Byla to jejich jediná porážka z devíti duelů. Také o čtyři roky později v Mexiku, kde byl Golian vlajkonošem čs. výpravy, útočilo Československo díky sedmi vítězstvím v řadě za sebou na zlato, avšak po porážkách s Polskem a SSSR kleslo na třetí místo. Mezi něj a Sověty se díky lepšímu skóre vklínilo ještě Japonsko.

Legendární nahrávač Bohumil Golian byl v 50. a 60. letech nepostradatelným členem reprezentačního týmu, který patřil k nejlepším na světě. V roce 1956 v Paříži Československo poprvé vybojovalo světový titul, totéž zopakovalo o deset let později v Praze a mezitím slavilo triumf i na evropském šampionátu na domácí půdě. Po ukončení kariéry působil jako vysokoškolský pedagog na bratislavské FTVŠ, byl rovněž místopředsedou Klubu olympioniků. V roce 2006 dostal jako druhý Slovák Medaili Pierra de Coubertina.

výsledky sportovce

Mexiko 1968 Volejbal
turnaj mužů
3.
Tokio 1964 Volejbal
turnaj mužů
2.
Hry sport disciplína umístění
Mexiko 1968
Volejbal
turnaj mužů
3
Tokio 1964
Volejbal
turnaj mužů
2