Augustin
Bubník
narozen
21. 11. 1928, Praha
Datum úmrtí
18. 04. 2017
sport
disciplína
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
0
Počet stříbrných medailí
1
Počet bronzových medailí
0

profil sportovce

Hokejový křídelní útočník, mistr světa a držitel stříbrné olympijské medaile. V roce 1950 byl spolu s dalšími spoluhráči zatčen a ve vykonstruovaném procesu odsouzen na čtrnáct let za velezradu. Později se stal úspěšným trenérem.

Na prvních poválečných hrách ve Svatém Mořici válcovalo čs. mužstvo soupeře útočnou hrou. Na úvod rozdrtili svěřenci trenéra Mikea Buckny Itálii 22:3, dvouciferným výsledkem zdolali i Polsko, Velkou Británii a Rakousko. Protože si úřadující mistři světa hladce poradili i se Švédskem a Švýcarskem, rozhodl o zlatu duel s největším favoritem Kanadou. S ní sice poprvé v historii na velké akci neprohráli, bezgólová remíza ale díky lepšímu celkovému skóre nakonec stačila k prvenství Kanadě. K olympijskému stříbru přidali Čechoslováci i titul mistrů Evropy.

Po pěti letech tvrdé práce v uranových dolech byl mistr světa z roku 1949 propuštěn a dokázal se vrátit k vrcholovému hokeji. Jako trenér vedl mimo jiné finskou reprezentaci, na přelomu milénia byl člen Síně slávy českého hokeje poslancem.