Aleš
Valenta
narozen
06. 02. 1973, Šumperk
disciplína
akrobatické skoky
karierní status
neaktivní sportovec
medaile z olympijských her
Počet zlatých medailí
1
Počet účastí na Olympijských hrách
3

profil sportovce

Akrobatický skokan na lyžích, na hrách v Salt Lake City se postaral o jediné české zlato a stal se celebritou.

Po prvním kole životního závodu na olympijských hrách v roce 2002 byl Aleš Valenta až pátý, ale poté šokoval lyžařský svět obtížným skokem. Jako první na světě předvedl trojné salto s pěti vruty a díky vysokému bodovému zisku a chybám soupeřů v čele s favorizovaným Američanem Bergoustem se nakonec posunul až na nejvyšší stupínek. Olympijské zlato dokázal zužitkovat jak po sportovní, tak po ekonomické stránce.

Po gymnastické a atletické průpravě se rodák ze Šumperka nechal kamarádem zlákat k akrobatickému lyžování. Původně se věnoval kombinaci, později se začal specializovat na skoky. Na OH 1998 v Naganu obsadil čtvrtou příčku, o rok později na mistrovství světa v Meiringenu skončil pátý. Obhajoba olympijského zlata v Turíně se mu nepovedla.

V další závodnické kariéře ho opakovaně brzdily zdravotní potíže, a tak v roce 2007 skončil. Provozuje areál pro akrobatické lyžování a snowboarding ve Štítech, který otevřel krátce po olympijském triumfu. Vedle toho se vítěz domácích anket Sportovec roku i Král bílé stopy za rok 2002 věnuje moderování.

výsledky sportovce

Hry sport disciplína umístění
Turín 2006
Freestyle lyžování
akrobatické skoky
21.
Salt Lake 2002
Freestyle lyžování
akrobatické skoky
1
Nagano 1998
Freestyle lyžování
akrobatické skoky
4.