medaile z olympijských her
Počet bronzových medailí
1

profil sportovce

Díky bronzu ze Sappora 1972 první tuzemská olympijská medailistka v běhu na lyžích.

Na pětikilometrové trati nestačila tehdy dvaadvacetiletá Helena Šikolová na vlhkém japonském sněhu pouze na suverénní Sovětku Kulakovovou a Finku Kajosmaaovou, za níž drobná běžkyně zaostala o necelé dvě sekundy. Čtvrtou Oljuninovou ze SSSR porazila o 0,08 sekundy. Neztratila se ani na desítce, kde doběhla sedmá, se štafetou obsadila šesté místo.

Rodačka z Jablonce nad Nisou na sebe poprvé upozornila o dva roky dříve čtvrtým místem na 10 kilometrů na mistrovství světa na Štrbském Plese. Krátce po olympiádě se provdala a ukončila závodní činnost. Běhu na lyžích se věnovaly všechny tři její dcery, nejstarší Kateřina je manželkou Lukáše Bauera.