Život mezi golfovou elitou. Spilková o svém nejlepším životním rozhodnutí

Lifestyle
Lifestyle
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Z tréninku občas zajde na pláž a vykoupe se při západu slunce, jindy vyrazí na jógu nebo dobré jídlo. Golfistka Klára Spilková si na Floridě užívá život v golfovém ráji. Do Ameriky se přestěhovala loni po životním úspěchu, kdy si jako první Češka zajistila hrací kartu na nejprestižnější světovou sérii LPGA.

O stěhování zpětně mluví jako o jednom z nejlepších životních rozhodnutí. Z Floridy to totiž má na většinu turnajů výrazně blíže než z Evropy. A tréninkové podmínky? Jedny z nejkvalitnějších na světě.

„Připadám si vyspělejší, golfově i lidsky. V Americe cítím vnitřní klid a velkou chuť ke golfu. Myslím, že to bylo to nejlepší, co jsem pro sebe mohla udělat,“ vypráví Spilková, ve 24 letech nejlepší česká golfistka.

Do profesionálního golfu vstupovala v šestnácti letech jako nejmladší hráčka v historii. Na olympiádě v Riu se stala při návratu golfu pod pět kruhů první českou zástupkyní po 116 letech. A minimálně ještě příští sezonu bude členkou elitní série LPGA pro světovou golfovou špičku.

„Jsem teď po všech stránkách spokojená. Na Floridě jsem se naučila trochu jinému přístupu, dávkování tréninků, většímu klidu… Pomáhá mi, že se soustředím jen na golf, nic jiného mě nerozptyluje,“ povídá.

#embedded:https://www.instagram.com/p/B03LFBgoT-v/#

Do Česka se vrací zhruba jednou za tři měsíce. Dříve při náročném cestování napříč celou planetou počítala dny, kdy se alespoň na chvilku otočí doma. Teď je to jinak. V Americe jí nic nechybí.

„Golf tam lidi berou úplně jinak,“ líčí. „U nás jsem pomalu měla strach mluvit o tom, jaký dělám sport. Tam se každý vyptává, člověk si o golfu pokecá i třeba s řidičem taxíku. Je to fenomén, protože skoro všichni tam golf hrají. Připadám si i díky tomu sebejistěji.“

Po návratu do Česka ji často nepříjemně překvapí zima a déšť. To na východním pobřeží Ameriky si užívá tropů. „Přes den je tam pekelné vedro a skoro se nedá být venku. Na tréninky někdy jezdím na šestou nebo sedmou ráno, kdy to ještě není tak hrozné. Ale i tak propotím několik triček jak nic,“ směje se.

Za pár let už nemusí být Spilková jedinou českou zástupkyní na prestižním okruhu. Podle Zdeňka Kodejše, prezidenta České golfové federace, dorůstá v Česku silná generace hráček.

„Klára dělá českému golfu ve světě skvělou reklamu, ale i dalším holkám by se mohl brzy povést velký úspěch. Troufnu si říct, že do budoucna nemusíme myslet jen na jedno olympijské místo.“

líbil se ti článek?