Zátopek znovu dojme svět. Film o olympijské legendě jde na start

Filmové tipy
Filmové tipy
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Přes deset let příprav, roční odklad premiéry kvůli pandemické krizi. Už v pátek 20. srpna se ale film Zátopek konečně postaví na start na Mezinárodním filmovém festivalu v Karlových Varech a následně vyběhne do maratonu po kinech v Česku i ve světě.

Poprvé se nápad na film o legendárním běžci, který dokázal na hrách v Helsinkách 1952 ovládnout závody na 5000, 10 000 metrů i maraton, zrodil v hlavách skladatele Jana P. Muchowa s režisérem Davidem Ondříčkem již v roce 2007.

Scénář se musel několikrát předělávat a dlouho se nedařilo sehnat finanční prostředky na nákladné dílo. O hlavních hercích však bylo rozhodnuto od roku 2013. Zátopka ztvárnil herec Václav Neužil a jeho ženu Danu Marta Issová. Oba roky tvrdě trénovali, aby se co nejvíce přiblížili reálným postavám. „Byly momenty, kdy jsem si sáhl na maximum svých fyzických sil,“ prozradil Neužil, který se na velkou roli poctivě připravoval.

Trailer k filmu Zátopek 🏃🏻‍♂️

26. srpen 2021 👉🏻 Těšte se! 🎥 Bude to drama…Zátopek

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Čtvrtek 24. června 2021

Herci se setkali i s paní Danou Zátopkovou, která jim přiblížila, jak vypadla jejich život s Emilem a vyprávěla různé historky i konzultovala tréninkové metody. Premiéry filmu se bohužel nedožila. Olympijská vítězka zesnula 13. března 2020 ve věku 97 let.

„Byla plná energie a věřila jsem, že tu stovku zvládne a film uvidí. Když jsme se viděly naposledy, byla v tak výborné formě, že to bylo až neuvěřitelné. Duševně naprosto v pořádku, energická, optimistická, při věci,“ vzpomínala Issová pár dní po odchodu slavné oštěpařky.

Režisér David Ondříček věří, že po zhlédnutí filmu začne být hodně lidí fyzicky aktivních. „Mám zkušenost, že lidé, kteří film viděli, tak je to opravdu aktivovalo. Šli běhat, šli do přírody. Vidím to i na svém synovi, kterému je šestnáct let a který film viděl. Od té doby běhá a věnuje se tomu opravdu velice intenzivně a mě to nesmírně těší.“

líbil se ti článek?