Výzva pro Ester? Kteří sportovci získali medaili na zimní i letní olympiádě?

Olympijské příběhy
Olympijské příběhy
3 Minuty čtení
3 Minuty čtení

Získat medaili na olympijských hrách je fantastický úspěch a už pouhá účast je snem mnoha sportovců. 128 závodníkům se ale v historii povedlo něco ještě většího – startovat na zimní i letní olympiádě. Pouze 5 z nich dosáhlo na obou akcích na medaili. Tohle jsou oni.

Eddie Eagan – box a boby

Eddie Eagan je dodnes jediný sportovec, který dokázal získat na letní i zimní olympiádě zlatou medaili. Američan, který bojoval v obou světových válkách, si nejprve vyboxoval zlato v polotěžké váze v Antverpách 1920. O 12 let později před hrami v Lake Placid mu zavolali z týmu amerického čtyřbobu, že jim jeden schází. I když Eddie prý nikdy předtím v bobu neseděl, výzvu přijal a s ostatními spolujezdci obsadili nejvyšší stupínek. Mimochodem, v mezidobí Eddie vystudoval práva hned na dvou prestižních univerzitách Yale a Harvard.

Jacob Tullin Thams – skoky na lyžích a jachting 

Jacob se stal vůbec prvním zlatým skokanem v olympijské historii, protože vyhrál při premiéře této disciplíny v Chamonix 1924. O čtyři roky později ve Svatém Mořici se už už schylovalo k obhajobě, ale roztržka se švýcarskými soupeři všechno změnila. Švýcaři prý Jacoba nařkli po prvním kole skoků ze zbabělství kvůli nevyjasněným pravidlům na můstku, a tak si Jacob řekl, že všem ukáže. Místo klasického skoku nabral vyšší rychlost a dolétl na hranici 73 metrů, což by byl světový rekord a jasné vítězství. Bohužel ale neustál dopad a skončil až 28. Stříbrnou medaili z letní olympiády, která ho řadí do klubu nejúspěšnějších obojživelníků, získal v roce 1936 jako člen norské posádky na osmimetrové jachtě.

Christa Luding-Rothenburger – rychlobruslení a dráhová cyklistika 

Christa navždy zůstane jedinou olympioničkou, která získala cenný kov ze zimní a letní olympiádě v jednom roce. Fenomenální Němka nejprve získala v Sarajevu 1984 zlato na rychlobruslařské trati 500 metrů, ale hlavní úspěch měl přijít až o čtyři roky později. K cyklistice se Christa dostala jednoduše. Jako spousta sportovců si ji přibrala jako doplňkovou disciplínu, na kterou je čas hlavně mimo sezónu. A vyplatilo se! V Calgary 1988 získala zlato a stříbro v rychlobruslení a o pár měsíců později v Soulu vybojovala stříbro ve sprintu na dráze.
 

Clara Hughes – cyklistika a rychlobruslení

Podobnou kombinaci jako Christa zvolila i Clara Hughes, ale ještě ji vylepšila. Dodnes zůstává jedinou sportovkyní, která na obou typech her získala více než jednu medaili. Celkově se Clara zúčastnila šesti olympiád. První úspěch zapsala v Atlantě 1996, když skončila bronzová v silničním závodu i časovce. V Sydney čtyři roky poté to na kole necinklo, a tak Clara přeskočila na rychlobruslení. O 17 měsíců později už brala bronz na trati 5 000 metrů v Salt Lake City. Svou sbírku pak rozšířila v Turíně (zlato a stříbro) a ještě ve Vancouveru (bronz). Neskutečná kariéra!

Lauryn Williams – atletika a boby 

Zatím poslední olympijskou obojživelnicí je Lauryn Williams. V obrovské konkurenci amerických a jamajských sprinterek dokázala v Aténách 2004 získat stříbro na stovce. O osm let později pak v Londýně dosáhla jako členka americké štafety na zlato na trati 4×100 metrů. Tretry sice následně pověsila na hřebík, ale všem olympijským úspěchům ještě nebyl konec. Šest měsíců před ZOH v Sochi 2014 se překvalifikovala na brzdařku v americkém dvojbobu a se svou parťačkou obsadila druhé místo. Zlato jim uteklo jen o jednu desetinu vteřiny.

líbil se ti článek?