Vlajkonoš Ústeckého kraje? Skikrosař Kraus! Ve výpravě povede i svou dceru

ODM 2023
ODM 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Skikrosové sjezdovky opustil dvojnásobný mistr světa v roce 2015. Hor se ale nevzdal a vlny adrenalinu sjíždí dodnes. Tomáš Kraus má zálibu v heliskiingu, v létě rád mění lyže za jetsurf. K více či méně tradičním aktivitám vede i svou dceru Lucii, která už podruhé míří na Olympiádu dětí a mládeže. Tentokrát to bude pro oba výjimečné, Kraus totiž povede výpravu Ústeckého kraje při zahajovacím ceremoniálu.

Lucie Krausová se zúčastnila volejbalového turnaje na letní ODM v Olomouci a v roli fanouška na tribuně nechyběl ani její otec. „Je to skvělý způsob, jak motivovat děti k tomu, aby se hýbaly a sportovaly. ODM pro ně může být milník, díky kterému vidí, kam se můžou dostat, a navíc je to taky vodítko k tomu, aby si děti představily, jak by mohla vypadat velká olympiáda dospělých a kam by se mohly jednou dostat,“ hodnotí z pozice rodiče.

Po půl roce má Lucie namířeno i na zimní edici, tentokrát však bude role Krause jiná. Na svazích ji totiž trénuje a musí tak balancovat mezi těmito dvěma světy. „Je to úplně jiný přístup. Na druhou stranu se od toho snažím udržovat trochu odstup a dělá mi radost, že ji to vůbec baví a že se toho účastní,“ popisuje a dodává: „Samozřejmě je to trochu jiné, ale už v tomhle ohledu máme vybudovaný nějaký vztah a ví, že když jí řeknu něco na lyžích, že tomu může věřit.“

ODM je vodítko k tomu, aby si děti představily, jak by mohla vypadat velká olympiáda dospělých a kam by se mohly jednou dostat.

Aby toho pro něj ale v lednu nebylo málo, bude navíc vlajkonošem Ústeckého kraje. „Už jsem zapaloval oheň a teď mám radost, že budu vlajkonošem výpravy, ve které bude i naše mladá. Těším se hodně.“ Dceři se však s touto novinkou pochlubit nestihl. „Nevím, odkud to ví, já jsem jí to neříkal, ale odněkud se to dozvěděla,“ říká se smíchem.

Na hory a aktivní způsob života po zranění a ukončení profesionální sportovní kariéry nezanevřel a kromě trénování dcery či spolupráce s Evou Adamczykovou rád vyráží za dobrodružstvím. Spoluzaložil společnost Snow Nomads, která se zabývá adventure turistikou „Teď jsem byl zrovna v Itálii, ale to bylo jenom na otočku. Jinak z těch velkých vzpomínám na výlet do Japonska na ostrov Hokkaidó a docela náročný výstup na sopku Niseko. To byl výlet veliký,“ vypráví. „Ale jinak mě nejvíc baví a nejvíc se mi líbí výlety s lidmi na Island. Tam se lítá s helikoptérama ve freeridu a je to dobrý mix pěkného místa a skvělých podmínek.“

Sporty rozšířené především v zahraničí u něj vedou i v letních měsících. Favority má jasně dané – jde o windsurfing a jetsurfing. „Tyto dva sporty dělám hodně rád a docela často a intenzivně.“ I za nimi vyjíždí mimo území ČR. „Loni jsem byl v Egyptě, na Kapverdách a na Lago di Garda. Jde o blízké a středně daleké destinace.“ K neobvyklým aktivitám vede i dceru. Je přesvědčený, že všestrannost je důležitá.

líbil se ti článek?