Ve správných rukách! Evropské olympijské vavříny získal František Dvořák

ČOV
ČOV
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Vášeň pro sport je ukrytá v každém z nás, stačí ji odemknout. Ve Františku Dvořákovi ji kdysi probudil jeho tělocvikář. A on u sportu zůstal – jako sportovec i jako sportovní funkcionář. Někdejšího místopředsedu Českého olympijského výboru pro sport a šéfa olympijských misí nyní za jeho práci ocenily Evropské olympijské výbory. V sídle ČOV si převzal EUROPEAN OLYMPIC LAUREL AWARDS. Evropské olympijské vavříny jsou od roku 2007 udělovány osobnostem za vynikající zásluhy o podporu a rozvoj sportu.

„Sluší se poděkovat. Když jsem se díval na web Evropských olympijských výborů, zjistil jsem, že jsem byl kooptován do docela zajímavé, noblesní skupiny. Toho si moc vážím. Druhé poděkování patří Českému olympijskému výboru a třetí mému týmu, který až do mých posledních olympijských her v Londýně 2012 zůstal téměř beze změn,“ řekl osmdesátiletý Dvořák.

Zažil celkem jedenáctery olympijské hry. Na osmi z nich - od Nagana 1998 do Londýna 2012 - působil jako šéf olympijské mise. Dlouhá léta také učil na Fakultě tělesné výchovy a sportu UK v Praze a v letech 1990 až 2016 řídil Českou asociaci univerzitního sportu. „Říká se, že delší funkční období měl jen Guth-Jarkovský a na akademické půdě František Smotlacha,“ vtipkoval.

Františku, pracovali jsme spolu 16 let. Prokoukl jsem tě jen jako toho nejpracovitějšího, kterého jsem kdy viděl. Prodělali jsme spolu dobré i špatné, ale dobré převládalo.

Český olympijský výbor Dvořáka nominoval za propagaci sportu i mimo hranice České republiky po celou dobu jeho kariéry – sportovní, trenérské i funkcionářské. Jako sportovce v běžeckém lyžování i účastníka mistrovství světa v orientačním běhu. Jako trenéra a organizátora olympijských výprav. A jako člověka, který vždy propojoval sport také s jednou ze základních olympijských hodnot – tedy se vzděláním.

Jiří Kejval, předseda ČOV,  při předávání ocenění zalitoval, že se v současné době tolik nedaří navázat na úzkou spolupráci akademické sféry a vrcholového sportu, která fungovala za Dvořáka. „Tam je trochu díra, ale pevně doufám, že se postupem času vyrovná,“ připustil Kejval. „Jsem ale strašně rád, že jsem mohl Františkovi toto ocenění předat, protože získat ho není vůbec jednoduché. Je tam 50 zemí, které se snaží ty nejlepší z nejlepších nominovat. On byl náš guru, který nás do všeho zasvětil.“

Františku Dvořákovi přišli pogratulovat i Milan Jirásek, někdejší předseda ČOV, a také Martin Doktor, současný ředitel sportovního úseku a šéf olympijských misí. „Ty jsi ten, který se nejvíc zasloužil o to, že sedím na tvé židli. Předal jsi mi borce ze svého týmu, kteří tady zůstali dodnes. Moc děkuju i za rady a zkušenosti,“ řekl Doktor a Jirásek doplnil: „Františku, pracovali jsme spolu 16 let. Prokoukl jsem tě jen jako toho nejpracovitějšího, kterého jsem kdy viděl. Prodělali jsme spolu dobré i špatné, ale dobré převládalo. Něco jsme za sebou zanechali, ty obzvlášť.“

V minulosti získali toto ocenění olympijská vítězka Dana Zátopková, předchozí předseda Českého olympijského výboru Milan Jirásek a loni trojnásobná olympijská medailistka a dlouholetá předsedkyně Českého klubu fair play Květa Pecková.

líbil se ti článek?