V 15 letech na olympiádu! Skokanka Indráčková je nejmladší členkou české výpravy

Rozhovory
Rozhovory
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Zažila týden snů! V úterý skokanka na lyžích Anežka Indráčková překvapivě vyhrála mistrovství České republiky. O den později se pak dozvěděla, že byla nominována na olympijské hry. Stala se tak v 15 letech nejmladší členkou výpravy, která pojede na hry do Pekingu.

Byl to šok. Šance, že Indráčková vyhraje republikové mistrovství byla veliká. Jenže nikdo nečekal, že místo čtyřiadvacetileté Karolíny vyhraje její o devět let mladší sestra Anežka. „Po závodě jsme spolu seděly na pokoji a jí začaly chodit utěšující zprávy. Chudák, prohrála s mladší sestrou… Spolu jsme se tomu smály,“ prozradila Anežka, která poletí v patnácti letech do Pekingu už podruhé a bere to jako velkou výhodu.

Anežko, v jeden den vyhrajete poprvé mistrovství republiky a o den později zjistíte, že jste se stala členkou Českého olympijského týmu pro hry v Pekingu. To musel být nářez.

Úterý byla paráda a středa taky paráda. A pak už pomalu začíná stres, abych nechytla před odjezdem covid a mohla vůbec odletět.

Co na to všechno říká vaše starší sestra, která s vámi bude na olympiádě také závodit?

Říká, že je to boží. Je moc ráda, že tam budeme spolu. A já jí to věřím a jsem úplně stejně ráda. Vždyť jsme sestry.

Berete se navzájem se sestrou jako soupeřky a hecujete se?

Myslím si, že Kája měla smůlu na horší vítr, jinak by domácí mistrovství vyhrála ona. Po závodě jsme spolu seděly na pokoji a jí začaly chodit utěšující zprávy. Chudák, prohrála s mladší sestrou… Spolu jsme se tomu smály. Rozhodně se nebereme jako soupeřky, fandíme si a vzájemně si přejeme co nejlepší výsledky. Ale to platí o celém týmu, nejen o nás dvou.

Anežka Indráčková
30. 07. 2006, Jablonec nad Nisou
Skok na lyžích

Hry v Pekingu pro vás budou asi jeden z největších životních zážitků. Na co se nejvíce těšíte?

Moc se těším na celkovou atmosféru na hrách. A samozřejmě na závod. Je škoda, že bude jen jeden.

Byla jste už někdy takhle daleko od domova?

Ano, byla. Přímo na olympijském můstku v Pekingu. Je to úplně nový můstek. Začátkem prosince tam probíhaly první oficiální závody, Kontinentální pohár. Jela jsem tam závodit a zároveň na výzvědy, abych mohla holkám říci, jaký ten můstek je. Teď jsem vlastně, pokud se týká znalosti olympijského můstku v Číně, nejzkušenější členkou týmu.

Co říkáte na to, že budete nejmladší členkou České olympijské výpravy a že spolu a vašimi reprezentačními kolegyněmi budete prvními českými skokankami na olympijských hrách?

Věk zas tak moc neřeším. Jsem moc ráda, že se holkám podařilo vybojovat nominaci. A moc si vážím toho, že jsem jednou z členek prvního českého ženského skokanského olympijského týmu v historii. Je to příležitost, jak dát vědět, že i holky umí skákat na lyžích. Řada sportovních fanoušků si stále nevšimla, že skok na lyžích už také přestal být výhradně mužským sportem.

líbil se ti článek?