Tricyklista David Vondráček v bronzovém sedle

Paralympijské hry
Paralympijské hry
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

O víkendu skončily v Londýně paralympijské hry. V posledních dnech byli ve hře o medaile také čeští reprezentanti. Nejvíce zazářil v sobotním silničním závodu na 24 kilometrů tricyklista David Vondráček, který vybojoval jedenáctý kov pro českou výpravu, když v náročném závodu na okruhu v Brands Hatch získal bronz.

Šestadvacetiletý Vondráček s poruchou hybnosti po dětské obrně neměl v závodu kategorie T1-2 nejlepší start, postupně se však na měřených mezičasech probojoval dopředu a držel se na pátém místě. Po prvním kole se navíc mezi závodníky začaly tvořit větší rozestupy, čehož český tricyklista využil. V závěrečném kole se dostal na třetí pozici, kterou si uhlídal až do cíle před dotírajícím Gerhardem Viljoenem z Jihoafrické republiky.

Z automobilového závodiště v Brands Hatch tak David Vondráček dovezl nejen poslední českou medaili, ale zároveň čtvrtý kov z cyklistických soutěží, kterým navázal na skvělé úspěchy Jiřího Ježka, Jiřího Boušky a Terezy Diepoldové.

„Je to super, moje první paralympiáda, jsem úplně nadšený. Pro mě se závod lámal až ke konci, kdy jsme jeli s Jihoafričanem spurt, v němž jsem naštěstí vyhrál,“ popisoval radostně závěrečné metry závodu David Vondráček, jenž si odváží svou první paralympijskou medaili.

Úspěch jeho svěřence však nepřekvapil trenéra Luboše Jirku. „David poslední čtyři roky bere z velkých akcí většinou bronz nebo stříbro, takže jsme to trochu očekávali. Samozřejmě jsme ale ohromně spokojeni, je to paráda!“ dodal šťastný trenér.

Česká výprava vybojovala na paralympijských hrách v Londýně jedenáct medailí – z toho jednu zlatou, šest stříbrných a čtyři bronzové.

MEDAILOVÁ BILANCE ČR:

Zlato

Jiří Ježek – silniční cyklistika (časovka 24 km, třída C4)

Stříbro

Radim Běleš – hod kuželkou

Tereza Diepoldová – silniční cyklistika (časovka 16 km, třída C1-3)

David Drahonínský – lukostřelba (třída W1)

Jiří Ježek – dráhová cyklistika (stíhací závod na 4 000 m)

Rostislav Pohlmann – hod diskem (třída F57/58)

Radek Procházka a Leoš Lacina – boccia (třída BC4)

Bronz

Eva Berná – vrh koulí (třída F37)

Jiří Bouška – silniční cyklistika (časovka 24 km, třída C4)

Jan Povýšil – plavání (50 m volný způsob)

David Vondráček – silniční cyklistika (24 km, třída T1-2)

líbil se ti článek?