Tokijskou výheň simulují čeští sportovci pekelnými kamny

Tokio 2020
Tokio 2020
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Vrací se zpátky do hry! Po odložení olympijských her nemělo smysl pro sportovce zahřívat dvoje speciální saunová kamna. Teď však budou opět českým olympionikům pomáhat simulovat letní tokijské podnebí. A že to bude pořádná výheň.

V nevelké místnosti naplněné cvičebním nářadím vytvářejí tu správnou kombinaci vedra a vlhkosti vzduchu, na kterou si olympionici musejí zvyknout. Saunová kamna stihly vyzkoušet jen veslařky Lenka Antošová s Kristýnou Fleissnerovou, které absolvovaly osmidenní trénink.

„Jestli takhle bude v Tokiu, bude to příšerný. Ale na vodě se aspoň pohybuje vzduch,“ říkala Kristýna Fleissnerová. V místnosti s posilovacími stroji, v níž horký vzduch rozhání velký větrák, měly veslařské trenažéry. Do nepříjemných podmínek se jim moc nechtělo, trávily v nich vždy nejméně hodinu. „Ale po týdnu už jsem se cítila lépe,“ uvedla Lenka Antošová.

A právě o aklimatizaci na teplo a neobvyklé podmínky jde. Proto některé státy využívají podobné místnosti už delší dobu. „My jsme ale kromě Britů a Němců jediní v Evropě, kteří jdou touto cestou,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel ČOV. Vedle Prahy mohou sportovci podobnou komoru použít také v Olomouci.

Kvůli velmi vysokým teplotám, které jsou v letních měsících v Tokiu časté a dosahují 35 až 40 stupni ve stínu a více než 80 procent vlhkosti , poveze Český olympijský tým s sebou i speciální chladící vesty.

„Myslím si, že to celá řada sportovců využije,“ věří Doktor, který upozorňuje, že se vesty nebudou využívat před vrcholovým výkonem. „Je nesmysl, že by se chladili před závodem, ale v průběhu horkého dne to jistě ocení. Máme jedny z nejmodernějších vest.“

A již osvědčeným bonusem pro české sportovce budou matrace na míru. „Matrace v olympijské vesnici jsou kvalitní, ale pro všechny stejné. Podle nás není dobré, aby na stejném typu matrace spala pětačtyřicetikilogramová sportovkyně a pak třeba borci, kteří mají přes sto kilo,“ upozorňuje šéf mise.

líbil se ti článek?