Thajský box překročil hranice stereotypů. Není to jako dřív, potvrzuje mistryně Klusová

Rovná příležitost
Rovná příležitost
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Pracovala jako zdravotní sestřička na operačním sále. Jednou šla kolem tělocvičny a její pozornost upoutal thajský box muaythai. Postupem času vyměnila Karolína Klusová nemocniční oblek za boxerské rukavice a probojovala se až k titulům mistryně republiky či vicemistryně Evropy. „Už od malička mě bavily spíš mužské sporty,“ prozrazuje.

Do ringu ji přivedla touha zhubnout. „Jak říkal můj taťka, byla jsem holka krev a mlíko. Zkoušela jsem různé sporty a pak mě zaujal muaythai. Podařilo se mi shodit dvacet kilo, hrozně mě to chytlo a věnovala jsem se boxování dál. Stala jsem se profesionálkou a odešla z práce,“ popisuje.

Ne všichni byli z jejího rozhodnutí nadšení. „Odrazovali mě rodiče. Ale je to pochopitelné, každý se bojí o své dítě a o svoji křehkou dceru.“ Klusová však strach nezná. „Mám několikrát zlomený nos i šité obočí. Můj vynikající trenér mi ale ten nos vždy narovnal a nejde to moc poznat,“ líčí stinné stránky umění osmi končetin.

Je neskutečný boom žen, které chtějí kontaktně sportovat.

Nezastavila ji zranění v obličeji a poprala se také s nevhodnými poznámkami mužů. „Setkávala jsem se s tím především na začátku, když jsem teprve rostla. Někdo přišel a dobíral si mě. Ale už mám i několik knockoutů chlapů, takže to přestalo. Mužské ego tam vždy je, ale já jsem hodně soutěživý typ a je mi jedno, jestli jde o ženu, nebo muže.“

I přesto se ale pohybovala především v ženském kolektivu. „S muži vlastně skoro vůbec netrénovala. Káju jsem vychoval a je vyloženě postavená na ženách,“ vysvětluje trenér Martin Vaňka. A stereotypy z minulosti? Jak říká Klusová, v tomto odvětví už dávno neplatí. „Když se kouknete do světa, tak se to mění a i boxerky teď naopak vypadají hrozně křehce a jemně. Už to není jak kdysi. Na mistrovství světa v Itálii jsem měla dokonce zápas s miss Itálie.“

„Je neskutečný boom žen, které chtějí kontaktně sportovat,“ doplňuje Vaňka. Zájem přetrvává také v Česku a sama úspěšná boxerka předává zkušenosti dál. „Trénuji ženy všech věkových kategorií. Mám dívky ve věku patnáct, šestnáct let, ale i důchodkyně. Dochází také maminky, které jsou na mateřské a jdou se odreagovat a zacvičit si,“ vyjmenovává a se smíchem doplňuje: „Ony holky chtějí. První přijdou a oťukávají se a potom se řežou víc než muži.“

líbil se ti článek?