Stejný člověk, jiné tělo. Cyklista Kelemen změnil disciplínu a shodil svaly i 11 kilogramů!

Sport
Sport
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Rozhodl se pro radikální změnu. Bývalý mistr Evropy v Keirinu 2015 Pavel Kelemen se loni rozhodl přestoupit na vytrvalostní disciplíny. Změnou disciplíny a tréninku se radikálně změnilo i jeho tělo. Za tři čtvrtě roku shodil 11 kilogramů a přišel o hodně svalové hmoty. Jak jeho proměna probíhala?

Tu změnu potřeboval. Pavla Kelemana už nenaplňovalo trávit většinu času v posilovně. Hledal novou výzvu a to se mu podařilo. Nyní je znovu namotivovaný a hlavně šťastný. A to nejen díky sportu, ale i radostným událostem v jeho osobním životě.

Pavle, vaše tělo teď vypadá úplně jinak. Jak jste toho docílil?

Přemýšlel jsem nad tím, a je to hlavně tím tréninkem, kdy jsem změnil disciplínu. Víc času teď trávím na kole a ne v posilovně jako dřív. Zajímavé je, že jím ještě víc než před tím.

Jakou máte nyní hladinu tuku v těle?

Kolem sedmi procent. Už se to bude točit kolem stejné váhy. Už níž jít nechci, abych neztratil rychlost. Dynamiku a sílu mám, když se poměřuji se stíhačema, tak to zvládám. Hlavně potřebuji mít tu vytrvalost. Ještě je přede mnou kus práce.

Pavel Kelemen
28. 05. 1991, Domažlice
Dráhová cyklistika

Nemáte pocit, že jste najednou v jiném těle?

Ani ne. Ale pro to tělo je to šok. Shodil jsem 11 kilogramů. Dříve jsem najezdil na kole ročně 8 až 10 tisíc kilometrů. Teď tohle ujedu jen za zimu. Ale rád jezdím na kole. Je to lepší, než abych byl zavřený v posilovně jako dřív. Musím teď najíždět ještě hodně kilometrů, protože vytrvalost neošálíte. Chtěl jsem změnu a musím bojovat.

Proč jste přešel na jinou disciplínu?

Už po hrách v Riu jsem si říkal, že bych chtěl vyzkoušet silniční cyklistiku. Když jsem se nekvalifikoval do Tokia, tak jsem se rozhodl, že tu změnu udělám. Už mě to tolik nebavilo. Byl to stereotyp a nebyl jsem do toho tak zapáleny. Víc než na kole jsem trávil víc času právě v posilovně. Sice mi svalová hmota spadla, ale rychlost jsem na rozdíl od síly neztratil.

Co na vaše nové tělo říká snoubenka?

Trochu brečí. Jsem hubenější a bez velkých svalů. Ale plně mě podporuje. Je těhotná, tak má víc času. Mám tak od ní dokonalý servis.

Asi je to teď vtipné sledovat, jak se vám oběma mění těla.

Jeli jsme ve výtahu a koukali na sebe do zrcadla a měli z toho srandu. Přítelkyně přibírá a mně váha zase padá.

Říkáte, že chcete ještě potřetí olympijské hry. Takže dlouhodobým cílem je Paříž v roce 2024?

Záleží, jak to všechno půjde. Musím být trpělivý. Jezdím to pár měsíců a kluci kolem mě třeba 20 let. Postupně se ale zlepšuji. Změnilo se mi tělo a výkon se mi zvedá. Každý měsíc je znát posun. Mam před sebou velký kus práce, ale naplňuje mě to, když vidím, jak se neustále posouvám. Ta motivace tam je a nabíjí mě to.

Hecujete se nyní ještě víc s vaším mladším bratrem Petrem, který je také cyklista?

Celý život jsem si ho vychutnával. Teď je výkoností ještě jinde, než já. Ale už se mu přibližuji. Je to pro mě dobrá motivace a hec.

Reportáž o radikálních změnách v životě Pavla Kelemena najdete i v Olympijském magazínu ČT sport.

líbil se ti článek?