Snídaně šampionů? Rohlík se šunkou, říká obojživelník Janata

ODM 2023
ODM 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Na loňské Olympiádě dětí a mládeže závodil v plavání, letos bazén vyměnil za běžeckou stopu. Jan Janata z Libereckého kraje vyhrál závody volným stylem i klasickou technikou, a se smíšenou štafetou chce útočit na zlatý hattrick.

„Je to krásný pocit vyhrát oba závody. Doufám, že zvítězíme i ve štafetě,“ usmívá se Jan v cíli. Vyzdvihuje i bouřlivou atmosféru v areálu Vejsplachy ve Vrchlabí a přátelské prostředí na celé ODM: „Mám tu hodně kamarádů, se kterými se potkáváme i v létě, a v našem kraji jsme taky skvělá parta.“ Organizátoři před začátkem mládežnické olympiády bojovali s nedostatkem sněhu, trať byla ale podle Janaty opravdu dobře připravená. „Sníh byl skvělý. Máma mi namazala i hodně dobře lyže, takže se mi krásně stoupalo, ale dobře jsem si i odpočinul,“ pochvaluje si.

Oba tréninky máme ve stejnou dobu, takže si vybírám, na který půjdu. Ale spíš chodím na běžky.

A jak vypadá takový Honzův soutěžní den? „Když se závod jede ráno, tak se večer připravím, jdu brzo spát a ráno se pořádně nasnídám,“ vysvětluje. Snídani dvojnásobného vítěze Olympiády dětí a mládeže by si leckdo představoval opravdu honosně. Opečenou slaninu, palačinky s ovocem nebo ovesnou kaši byste ale v dnešním Honzově jídelníčku hledali marně. „Snídal jsem rohlík se šunkou,“ směje se.

Na běžky se poprvé postavil v přípravce ve třech letech. „Zezačátku mě to moc nebavilo, ale teď mi to začíná jít, a mnohem víc se těším na tréninky,“ vzpomíná Jan. Ve skvělých výkonech na zasněžených tratích mu ale pomáhají i dovednosti z plavání, ke kterému ho přivedl táta. Přestože se to na první pohled nezdá, běh i plavání spolu totiž mají pár věcí společných. „Skvělou komunitu. A taky techniku dýchání nebo pohyb ramene. V plávání se hodně dobře naučíme hlavně dýchat,“ vysvětluje.

Obojživelnictví mají Janatovi v rodině, Honzova sestra Zdeňka na Olympiádách dětí a mládeže v minulosti soutěžila také na běžkách i v plavání. „Motivovala mě, abych sem přijel a vyhrál. Inspiruje mě v obou sportech, radí mi i v technice. Je to můj vzor,“ říká Janata.

Skloubit dva takto odlišné sporty ještě se školou však není jen tak. „Oba tréninky máme ve stejnou dobu, takže si vybírám, na který půjdu. Ale spíš chodím na běžky,“ říká Jan. Před Olympiádou dětí a mládeže trénoval dva měsíce jen na nich. Dlouhodobě kombinovat letní a zimní sport, podobně jako třeba Martina Sáblíková, která se kromě rychlobruslení věnuje i cyklistice, ale neplánuje. „Vyberu si běžky,“ má jasno mladý sportovec.

líbil se ti článek?