Slavné výročí: 100 let od první hokejové medaile pro Česko z letní olympiády!

Lifestyle
Lifestyle
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Letos 29. dubna to je 100 let, co Československo získalo první hokejovou medaili z mistrovství světa. Stalo se tak na letních olympijských hrách v belgických Antverpách. Přijde vám divné, že hokejový bronz ze světového šampionátu byl vybojován na letní olympiádě? Těch kuriozit v tomto příběhu bylo víc…

Lední hokej se objevil poprvé na programu letních olympijských her poprvé a naposledy právě v Antverpách v dubnu 1920. Hrálo se v moderní kryté ledové hale Palais de Glas a současný fanoušek by měl co dělat, aby se v tehdejších pravidlech vyznal.

Utkání se hrálo na 2x20 minut a na ledě bylo na každé straně sedm hráčů týmu, kteří nemohli střídat. Když se v družstvu jeden z hokejistů zranil a odstoupil, stáhl z kluziště svého hráče i soupeř, aby byl počet sil vyrovnaný.

Tehdejšímu československému týmu pomohl k bronzovému úspěchu netradiční formát turnaje, který se hrál Bergvallovým systémem. Československo prohrálo ve čtvrtfinále s pozdějšími šampiony z Kanady 0:15. Přesto dostali možnost bojovat ještě s ostatními poraženými týmy o stříbrnou medaili (s USA ale prohráli 0:16). Poslední šance tak byla ještě v boji o 3. místo, kde nejtěsnějším výsledkem 1:0 porazili Švédy.

Jednou z hvězd tehdejšího týmu byl Karel Pešek zvaný Káďa, který kromě hokeje na té samé olympiádě hrál ještě za fotbalovou reprezentaci, a dovedl ji až do finále! Z jedné olympiády tak mohl mít bronz z hokeje a stříbro z fotbalu. Jenže na protest proti výkonu rozhodčího jako kapitán týmu Káďa rozhodl, že utkání proti Belgii československý výběr nedohraje. Organizátoři tak reprezentaci diskvalifikovali z turnaje a bylo po medailích…

Karel Pešek, který zemřel v roce 1970, se už nedočkal chvíle, kdy 12 let po jeho smrti Mezinárodní hokejová federace rozhodla, že turnaj v Anverpách byl dodatečně prohlášen za první mistrovství světa.

líbil se ti článek?