Servis na startu i přednáška. Biatlonistka Charvátová podpořila mladé sportovce

EYOWF 2023
EYOWF 2023
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Mladým běžcům na lyžích odnášela ze startu bundy, aby byli do poslední chvíle v teple, a v cíli na ně s nimi čekala. K tomu přidala pár slov uklidnění. Mladší biatlonové kolegy povzbuzovala, když vedle nich běžela na občerstvovací stanici s lahvičkou pití. A oběma týmům, stejně jako alpským lyžařům v Tarvisiu, nachystala přednášku. Biatlonistka Lucie Charvátová podpořila mladé reprezentanty na Evropském olympijském festivalu mládeže ve více rolích.

Sama na evropské mládežnické olympiádě závodila v roce 2011 v Liberci ještě jako běžkyně na lyžích. Loni se na něj vrátila do finského Vuokatti jako členka Komise sportovců Evropských olympijských výborů. A když se letošní termín vešel mezi závody Světového poháru v Anterselvě a přípravu na světový šampionát, vyrazila za mladými reprezentanty do Itálie.

„Loňská zkušenost se mi moc líbila. Bylo super se vrátit v myšlenkách zpátky. Vidět, jak si děti sport užívají, navzájem si fandí, baví je to, mají před sebou budoucnost,“ říká bronzová medailistka z mistrovství světa. „Cítím zodpovědnost, že mladé je potřeba motivovat. A navíc tady jsem mezi dvěma disciplínami, kterými jsem prošla,“ dodávala ve Forni Avoltri, kde bydlí čeští běžci a biatlonisté.

🇨🇿 Čtyři placky za den! 🥇🥇🥉🥉To je nášup! Tleskejte, ať to slyší naši borci až do Itálie na evropskou olympiádu mládeže....

Zveřejnil(a) Český olympijský tým dne Úterý 24. ledna 2023

Pro mladé sportovce si nachystala přednášku a následně také kvíz na téma: „Co bych měl jako profík vědět.“ Zvolila mimo jiné boj proti dopingu, neboť s dopingovou zkouškou se mladí sportovci mohou setkat poprvé třeba právě na Evropském olympijském festivalu mládeže. „Snažila jsem se vrátit do doby, kdy já jsem byla na festivalu, tyhle věci jsem nevěděla, a přitom za dva nebo tři roky by se mi bývaly hodily,“ říká olympionička.

Vím, jaké to je, a tuším, co se dá říct, čím závodníka popohnat.

Zároveň ji zajímá chod výpravy. „Ve sportovním prostředí se pohybuji dlouho a možná i moje budoucnost by v něm měla pokračovat. Tohle jsou nové zkušenosti. Vidím, co stojí za organizací a starostí o tým, že je to náročná věc. Je důležité mít i tyhle zkušenosti a pohled z druhé strany, aby si sportovec uvědomil, že se nemotá vše jen kolem něj, ale že je spousta lidí, kteří mu pomáhají k výkonu,“ řekla devětadvacetiletá biatlonistka.

Při soutěžích rozdělila pozornost mezi oba své sporty. „Se závodníky v běžeckém lyžování i biatlonu jsem se snažila být na startu, abych jim před závodem trochu pomohla, namotivovala je, popřála jim hodně štěstí. Někdo je nervózní, někdo ne. Pro někoho je to první velký závod. Takže se snažím je trochu uklidnit, aby se necítili pod tlakem. Říct jim, že je to v pohodě. A pak na trati fandit. Vím, jaké to je, a tuším, co se dá říct, čím závodníka popohnat.“

Lucie Charvátová
01. 02. 1993, Hradec Králové
Biatlon
líbil se ti článek?