Sazka Olympijský víceboj přilákal už téměř 800 škol. Zapojte se taky!

Olympijský víceboj
Olympijský víceboj
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Ráno krasobruslař Tomáš Verner před televizní kamerou minutu balancoval se zavřenýma očima na jedné noze jako čáp. Dopoledne pak ukazoval dětem v Základní škole v Lounech, jak se dobře protáhnout. Místo trojitého axela potom evropský šampion v krasobruslení z roku 2008 zkoušel trojskok snožmo z místa, jednu z disciplín Sazka Olympijského víceboje, jehož je ambasadorem.

„Reakce dětí byly skvělé a nadšení bylo cítit a slyšet. Byl bych rád, kdybychom je nakopli na víc než den nebo rok, kdyby se sportu i samy sobě věnovaly i nadále a pečovaly o sebe. Sport je totiž péčí o vlastní tělo,“ říkal Verner.

V základní škole ve Školní ulici odstartoval v úterý registrace do Sazka Olympijského víceboje společně s Davidem Svobodou, olympijským vítězem v moderním pětiboji, i ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem. Všichni tři se v rámci projektu, jehož cílem je přitáhnout děti ke sportu jako k součásti zdravého životního stylu, pustili do sportování.

Verner se ujal začátku rozcvičky, která začínala od hlavy a ramen. Další cviky přidal Svoboda a po pokynu ministra se v tělocvičně vytvořily protahující se dvojice. Vzápětí ministr Chládek usedl na zem zády ke švédské bedně a zkoušel za bedlivého dohledu rozhodčího Martina Doktora, dvojnásobného olympijského vítěze a sportovního ředitele Českého olympijského výboru, svou sílu v hodu míčem.

Na konci druhého pololetí obdrží školáci, kteří splní všechny disciplíny, vysvědčení s určením svého pohybového typu a s doporučením škály sportů, pro které mají předpoklady. Zároveň dostanou přehled oddílů ve svém okolí, kde se mohou daným sportům věnovat, a společně s rodiči tak budou moct najít nejlepší možnosti sportování.

Tomáš Verner pak v zápolení se žáky lounských škol vyhrál výkonem 770 centimetrů v trojskoku z místa. David Svoboda, zastánce vícebojařské všestrannosti, dlouho vedl v T-běhu. Nakonec ho předčil školák Adam.

„Tělocvik byl ve škole můj neoblíbenější předmět. Jsem typ člověka, který nerad někde dlouze sedí a poslouchá a je víceméně pasivní. Rád jsem využil každou příležitost, kdy jsem mohl vyjít nebo vyběhnout ven. Je potřeba napovědět dětem, že pohyb a zdravý životní styl jsou pro ně dobré. Že sport je zábava,“ mínil David Svoboda.

To je podstatou celého projektu, v němž nezáleží na výkonech, ale na počtu zapojených dětí. Na nejaktivnější školy zavítají olympionici, kteří budou s dětmi sportovat podobně jako v Lounech. Školáci mohou na základě plnění osmi disciplín, které otestují jejich základní fyzické schopnosti, získat sportovní vysvědčení s analýzou svých silných a slabých. Přehled o svých žácích mohou dostat i učitelé.

Na konec školního roku pak bude pro aktivní žáky nachystáno vysvědčení s určením pohybového typu a s doporučením škály sportů, pro které mají předpoklady. S rodiči si pak díky přehledu oddílů ve svém okolí budou moct vybrat nejlepší možnosti sportování. „Každý si může najít oblíbený sport, který ho osloví a pomůže mu udržet se ve fyzické kondici,“ dodal Tomáš Verner.

Během dne se do Sazka Olympijského víceboje přihlásilo téměř 800 škol z celé České republiky, registrace však pokračují ZDE.

Další fotografie ze startu projektu najdete na facebookové stránce Česko sportuje.

líbil se ti článek?