Památný 6. duben. Den, kdy byly zahájeny první novodobé olympijské hry

Atény 1896
Atény 1896
1 Minuta čtení
1 Minuta čtení

Datum, které změnilo sportovní historii. 6. dubna 1896 byly v Aténách zahájeny první novodobé olympijské hry. Od té doby se olympiáda stala největší sportovní událostí, kterou sleduje celý svět.

První moderní olympijské hry se konaly symbolicky v jejich starověkém rodišti, v Řecku. Nemohlo se však závodit ve starověké Olympii, protože z původního stadionu zůstaly jen rozvaliny v zaostalé zemědělské oblasti.

Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas, základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře.

Dějištěm první olympiády se tak staly Atény a historický Panathénský stadion postavený z bílého mramoru. O mezinárodní sportovní klání, kde se v 9 sportech utkalo 241 sportovců ze 14 zemí, byl obrovský zájem. Stadion pro 60 tisíc diváků tak byl neustále zaplněn. Po slavnostním zahájení byl prvním závodem rozběh na 100 metrů. Kromě atletiky se soutěžilo ještě v cyklistice, šermu, gymnastice, střelbě, plavání, tenisu, vzpírání a řeckořímském zápase.

Nejúspěšnějším sportovcem se stal Němec Carl Schuhmann, který v zápasu a gymnastice získal čtyři medaile. Nikoliv však zlaté, ale stříbrné. Vítězové totiž dostali od pořadatelů stříbrný kov, olivovou ratolest a diplom. Závodníci na druhém místě byli obdarování ratolestí vavřínovou, diplomem a medaili z mědi.

Národním hrdinou se stal chudý domácí poslíček Spyridon Louis, který senzačně ovládl maratonský běh. Čeští sportovci v Athénách nestartovali a her se zúčastnil jen Jiří Stanislav Guth-Jarkovský, který byl už od roku 1894 členem Mezinárodního olympijského výboru. Vrátil se nadšen olympijskou myšlenkou a okamžitě zahájil přípravy na účast české delegace na příštích hrách.

I v Řecku byli fanoušci z olympijských her naprosto uchváceni. Na domácí půdu se ale největší sportovní svátek vrátil až za dlouhých 108 let.

TOP: 4 olympijské mýty
(2:32)
 
líbil se ti článek?