Olympijské hry mládeže v Dakaru se posouvají až na rok 2026

Oficiální
Oficiální
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

O čtyři roky se vzhledem k aktuální situaci posouvá konání letních Olympijských her mládeže, které měly proběhnout na podzim roku 2022 v senegalském Dakaru. Na odložení prvních olympijských soutěží na africkém území na rok 2026 se dohodl Mezinárodní olympijský výbor se senegalskou vládou. Posunutí her pro reprezentanty ve věku 15 až 18 let souvisí s dopady pandemie nemoci COVID-19, odložením olympijských her v Tokiu na rok 2021 a odložením řady dalších sportovních akcí na následující roky.

„Pro sportovce je to velká škoda, protože se jedná o juniorskou soutěž, na které už šanci znovu nikdy nedostanou. To nás samozřejmě mrzí, protože Olympijské hry mládeže jsou zároveň skvělou příležitostí zažít atmosféru v českém týmu, poznat parťáky z jiných sportů, vyzkoušet všechny olympijské procedury, ale také se vzdělat v mnoha oblastech týkajících se sportu,“ řekl Martin Doktor, sportovní ředitel Českého olympijského výboru. „Na druhou stranu je odložení her v Dakaru pochopitelným vyústěním organizačních a dalších problémů souvisejících s posuny ostatních akcí a současným děním.“

Do světové špičky


Na Olympijských hrách mládeže se v minulosti představila řada sportovců, kteří nyní patří mezi světovou špičku a medailisty z významných mezinárodních akcí či dokonce olympijských her. To je případ kajakáře Jiřího Prskavce, bronzového na prvních mládežnických hrách v Singapuru 2010 i olympijských hrách v Riu 2016. V roce 2014 se soutěžilo v čínském Nankingu, o čtyři roky později přivezla česká výprava z argentinského Buenos Aires celkem 13 medailí, se dvěma zlaty a bronzem excelovala plavkyně Barbora Seemanová.

„Chápeme, že pro mnoho mladých sportovců bude tato zpráva velkým zklamáním. Můžeme je pouze žádat o pochopení. Věřím, že v roce 2026 uspořádáme skvělé Olympijské hry mládeže v Dakaru pro Senegal, celý africký kontinent i mladé sportovce z celého světa,“ uvedl Thomas Bach, prezident Mezinárodního olympijského výboru.

líbil se ti článek?