Olympijská vítězka Špotáková šokovala! Hovoří plynně polsky ale i francouzsky

Olympijské festivaly
Olympijské festivaly
2 Minuty čtení
2 Minuty čtení

Šprechtí německy, jako když bičem mrská. Ale to není vše! Olympijská vítězka Barbora Špotáková předvedla v rámci cizojazyčné video pozvánky na Olympijský festival 2024 u jezera Most, že dokonale hovoří i v polštině či francouzštině. Jak se dokázala naučit tolik jazyků, od tak krátké chvíle, kdy ukončila svou bohatou kariéru?

Všechny zaskočila. Když se spustila video pozvánka na Olympijský festival 2024 u jezera Most hovořila Barbora Špotáková precizně pěti jazyky bez jediného zaváhání. A navíc ta dokonalá výslovnost. Že by dvojnásobná olympijská vítězka až po konci kariéry odhalila, jaký je talent na jazyky?

„Domluvím se hodně dobře anglicky. Německy taky umím, a pak rozumím něco maďarsky, protože jsem měla babičku Maďarku,“ prozradila Špotáková, která ve skutečnosti nepromlouvala na video pozvánce, ale šlo o jejího avatara vytvořeného pomocí umělé inteligence na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu, jež se zabývá i výukou těch nejmodernějších IT oblastí včetně umělé inteligence (AI).

Bývalá úspěšná atletka se nechala ve speciálním studiu na Smíchovské škole natočit dvojicí Kateřinou Adámkovou a Jiřím Fišerou, kteří následně během pár minut vytvořili pomocí umělé inteligence avatara skoro nerozpoznatelného od skutečné Báry Špotákové.

Sama oštěpařka pak byla v šoku, když se viděla na obrazovce, jak plynně hovoří například francouzsky. „Ještě jsem se s něčím podobným nesetkala. Takhle nablízko je to pro mě poprvé. Je to poznatek, že ta technologie šla hodně dopředu a do teď jsem o tom moc nevěděla,“ prozradila uchvácená Špotáková.

Zvu vás jako ambasadorka na Olympijský festival k jezeru Most a moc se na vás těším, že si v létě společně užijeme olympijskou atmosféru.

Jediný problém při natáčení nastal hned na začátku. Program podle obličeje poznal, že studenti nahrávají slavnou osobnost a nechtěl jim povolit vytvoření avatara. Nakonec došlo ke schválení a šlo se na věc. „Tento avatar umí mrkat, gestikulovat a je emotivnější. Nelze tak jednoduše poznat, že nejde o skutečnou osobnost. Někde umělá inteligence moderuje zprávy či dělá rozhovory,“ řekla Adámková, která vyučuje na Smíchovské střední průmyslové škole a gymnáziu.

Bára nebo umělá inteligence? 🤖 Nenech se zmást!
(2:12)

„Je to skvělý nástroj, ale musí se tomu nastavit hranice. Za pár let nepoznáme, co je skutečný člověk, a co je výtvor AI,“ upozornil student Fišera, který avatara slavné oštěpařky režíroval.

Nadšenou Báru Špotákovou její uměle vytvořené dvojče okamžitě motivovalo. „Když se člověk takhle vidí, tak má hned chuť se ty jazyky doopravdy naučit.“ Kolik jazyků ta pravá Bára skutečně umí nebo se naučí, budete moci sami zjistit během Olympijského festivalu u jezera Most od 26. 7. do 11. 8. 2024. „Zvu vás jako ambasadorka a moc se na vás těším, že si společně užijeme olympijskou atmosféru,“ dodala česky originální Bára Špotáková.

líbil se ti článek?